Pozwolenie na budowę

Pytanie:

"Pozwolenie na budowę budynku użytkowego zostało wydane na mnie i na żonę. Moja żona zmarła. Czy pozwolenie zachowuje swoją ważność? Czy mogę bez przeszkód realizować zaplanowaną inwestycję i jaka będzie jej prawna sytuacja? Jakie znaczenie ma tu fakt, że nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe, a spadkobiercami są nasze dzieci i ja jako małżonek (mieliśmy wspólnotę majątkową, a żona nie pozostawiła testamentu)? "

Odpowiedź prawnika: Pozwolenie na budowę

Decyzja dotycząca pozwolenia na budowę jest nadal ważna, zatem istnieje możliwość realizacji inwestycji. Decyzja administracyjna nie podlega dziedziczeniu. Wspólność majątkowa małżeńska ustaje w razie śmierci jednego z małżonków. Ze względu na fakt obowiązywania między małżonkami wspólności majątkowej dziedziczeniu podlega połowa majątku wspólnego. Uprawnionymi do dziedziczenia są małżonek i dzieci w częściach równych, z tym że część przypadająca ze spadku małżonkowi nie może być niższa niż ¼. Inną kwestią jest ta, które przedmioty fizycznie wejdą w skład majątku małżonka, a które podlegają dziedziczeniu przez niego i dzieci. Budynek jest częścią składową nieruchomości. Jeżeli zostanie wzniesiony na gruncie należącym do majątku wspólnego małżonków to udział w nieruchomości (a tym samym budynku) wejdzie do masy spadkowej. Jeżeli środki na budowę pochodzić będą z odrębnego majątku współspadkobiercy (małżonka) powstanie roszczenie o zwrot nakładów.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika