Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 9 pkt 10 lit. c) ustawy o czynności cywilnoprawnych, zwolnione z podatku są pożyczki udzielane na podstawie umowy zawartej między osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej do wysokości kwoty niepodlegającej opodatkowaniu - na zasadach określonych w przepisach o podatku od spadków i darowizn.
Teściowie zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zaliczają się do I grupy podatkowej, natomiast kwota, o której mowa w powyższym przepisie to 9.637 zł. Zatem, o ile teściowa udzieli zięciowi pożyczki do kwoty 9.637 zł, nie wystąpi podatek od czynności cywilnoprawnych. Dodatkowo nie trzeba składać deklaracji PCC i ewentualnie umowy pożyczki w urzędzie skarbowym.
W przypadku większych pożyczek rzeczywiście można by rozważyć sytuację, aby teściowa udzieliła pożyczki córce (a nie zięciowi), a córka – swojemu mężowi. Takie pożyczki mogłyby korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 9 pkt 10 lit. b ustawy, a to zwolnienie nie obejmuje pożyczki udzielonej zięciowi przez teściową. Jednak taka umowa mogaby zostać zakwestionowana przez urząd skarbowy jako fikcyjna i mająca na celu jedynie obejście przepisów podatkowych.