Pożyczka od udziałowca a PCC
Pytanie:
"Ustawa o PCC zwalnia od podatku od czynności cywilnoprawnych pożyczkę, której udziela udziałowiec spółce z o.o. (w której posiada udziały). Nie trudno sobie wyobrazić sytuację, w której potrzebująca dofinansowania sp. z o.o. w zamian za pokaźną pożyczkę doprowadzi do zbycia małego udziału - oszczędzając na tym równie pokaźny podatek od czynności cywilnoprawnych. Czy umowa pożyczki pomiędzy osobą fizyczną a spółką z o.o., powiązana ze zbyciem niewielkiego udziału, jest zwolniona od PCC? Czy istnieje możliwość zakwestionowania takiej czynności w sytuacji przykładowej: osoba fizyczna nabywa udziały Sp. z o.o. a dnia następnego owa osoba staje się pożyczkodawcą?"
Odpowiedź prawnika: Pożyczka od udziałowca a PCC
Zgodnie z art. 9 punkt 10 lit. h) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), zwalnia się od podatku pożyczki udzielane przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej (np. sp. z o.o.). Przepis nie dookreśla, że wspólnik musi być wspólnikiem jakiś okres przed udzieleniem pożyczki, nie wskazuje też, że wspólnik musi mieć określony udział w kapitale spółki. Możliwa jest zatem sytuacja, w której osoba obejmuje niewielki udział w spółce, a następnego dnia udziela spółce dużej pożyczki.
Organy podatkowe mają oczywiście prawo oceny i zakwestionowania takich czynności. Jak stanowi bowiem art. 199a § 1 Ordynacji podatkowej, organ podatkowy dokonując ustalenia treści czynności prawnej, uwzględnia zgodny zamiar stron i cel czynności, a nie tylko dosłowne brzmienie oświadczeń woli złożonych przez strony czynności.
Mając powyższe na uwadze być może warto rozważyć możliwość skorzystania z innego zwolnienia z PCC – zgodnie z art. 9 punkt 10 lit. g) ustawy o PCC zwolnione są pożyczki na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych co do gatunku, stanowiących przedmiot pożyczki. W tym przypadku nie jest wymagane, aby pożyczkodawca był wspólnikiem spółki; wymaga się jedynie przeznaczenia pieniędzy na prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy pożyczki.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?