Pozyskiwanie drewna z własnego lasu
Pytanie:
"Jestem rolnikiem. Posiadam również las. Proszę o wyjaśnienie jakie są ograniczenia w pozyskiwaniu przeze mnie drzewa. Mam propozycję od firmy, która chciałaby zakupić ode mnie drewno. Jej właściciel poinformował mnie, że nie muszę w starostwie powiatowym (które ma nadzór nad lasami prywatnymi) zgłaszać faktu pozyskania drewna średniowymiarowego, a on wystawi w moim imieniu fakturę RR dokumentującą tą transakcję. Czy ma rację? Jakie przepisy (w zakresie pozyskiwania drewna z własnego lasu) regulują taką sytuację?"
Odpowiedź prawnika: Pozyskiwanie drewna z własnego lasu
Ustawa o lasach, która reguluje zasady prowadzenia gospodarki leśnej ma zastosowanie także do lasów prywatnych. Zgodnie z tymi zasadami w celu zapewnienia powszechnej ochrony lasów właściciel lasu ma w szczególności obowiązek:
-
wykonywania zabiegów profilaktycznych i ochronnych zapobiegających powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów;
-
zapobiegania, wykrywania i zwalczania nadmiernie pojawiających i rozprzestrzeniających się organizmów szkodliwych;
-
ochrony gleby i wód leśnych.
Jeżeli właściciel nie wypełnia swoich obowiązków, określa je starosta.
Właściciele lasów są także obowiązani do trwałego utrzymywania lasów i zapewnienia ciągłości ich użytkowania, a w szczególności do:
-
zachowania w lasach roślinności leśnej (upraw leśnych) oraz naturalnych bagien i torfowisk;
-
ponownego wprowadzania roślinności leśnej (upraw leśnych) w lasach w okresie do 2 lat od usunięcia drzewostanu, a w razie szkód wywołanych przez pożary i inne klęski żywiołowe - w okresie do 5 lat;
-
pielęgnowania i ochrony lasu, w tym również ochrony przeciwpożarowej;
-
przebudowy drzewostanu, który nie zapewnia osiągnięcia celów gospodarki leśnej, zawartych w planie urządzenia lasu, uproszczonym planie urządzenia lasu lub decyzji starosty;
-
racjonalnego użytkowania lasu w sposób trwale zapewniający optymalną realizację wszystkich jego funkcji przez:
a) pozyskiwanie drewna w granicach nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu,
b) pozyskiwanie surowców i produktów ubocznego użytkowania lasu w sposób zapewniający możliwość ich biologicznego odtwarzania, a także ochronę runa leśnego.
Drewno pozyskane w lasach podlega ocechowaniu. Ustawa nie stwarza w tym zakresie żadnych wyjątków. W przypadku lasów, które nie stanowią własności Skarbu Państwa pozyskane drewno cechuje starosta, który wystawia właścicielowi dokument stwierdzający legalność pozyskania drewna. Dokument wystawiany przez starostę zawiera informacje dotyczące gatunku drewna, objętości, średnicy mierzonej w połowie długości drewna, długości drewna. Na właścicielu spoczywa więc obowiązek zawiadomienia starosty o wycince, a także obowiązek uzupełnienia drzewostanu w ciągu 2 lat.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?