Praca na wolnym powietrzu

Pytanie:

Jestem cywilnym pracownikiem Jednostki Wojskowej zatrudnionym na etacie wartownika. Moja praca polega na ochronie obiektów Jednostki. Pracuję w systemie dwunastogodzinnego dnia pracy. Dotychczas nasz czas pracy wyglądał następująco: 2 godziny na posterunku (tj. na wolnym powietrzu), a następnie 2 godziny w pomieszczeniu, także łącznie 6 godzin na posterunku, a 6 w pomieszczeniu. Po zmianach, które nam wprowadzono będziemy przebywać 8 godzin na posterunku, a 4 w pomieszczeniu (2 godziny w terenie, 1 godzina w pomieszczeniu). Czy kodeks pracy reguluje ilość godzin pracy w warunkach zimowych w przeciągu 12 godzin i jaki to by miał być czas pracy?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Kwestii tych nie reguluje kodeks pracy, ale rozporządzenia wykonawcze do niego. I tak zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (§ 4) Pracodawca zapewnia napoje pracownikom zatrudnionym przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia poniżej 10°C lub powyżej 25°C. Zagadnień związanych z pracą na otwartej przestrzeni nie reguluje w ogóle kodeks pracy. Zostało to pozostawione woli stron stosunku pracy. Jest tylko kilka aktów wykonawczych (rozporządzeń), które regulują kwestie związane z wykonywaniem pracy przez pracowników należących do poszczególnych grup zawodowych w zakresie przysługujących im posiłków czy też napojów (np. policjanci).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

zdzich

28.12.2009 21:6:20

Re: Praca na wolnym powietrzu

Pracuję na wolnym powietrzu na parkingu przez 8 godzin nie mam ani odzieży ani posiłków, a nie mam gdzie zmienic odzież przemoczoną lub gdzie sie napić herbaty Szef każe mi chodzic do szkólki narciarskiej ale oni mnie przeganiają. Co mam zrobic w tym cholernym kraju . Mam 55 lat i chore serce poce się więc muszę zmieniać bieliznę często. Mam umowę na okres próbny mimo że mam wyższe wyksztalcenie i bycie cieciem nie jest chyba ponad moje doświadczenia zawodowe (inzynier lotnictwa). Krew mnie zalewa bo traktuje się mnie jak głupka. Co powinienen zrobić? Prosze o pomoc


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 1.6.2017

  Jak rozliczyć czas pracy pracowników?

  Jeśli w okresie rozliczeniowym pracownik pracował dodatkowo, poza normalnym czasem pracy, to konieczne jest rozliczenie czasu pracy pracownika w celu ustalenia rekompensaty dodatkowo przepracowanych (...)

 • 14.6.2017

  Skorzystaj z CETA - umowy o wolnym handlu UE - Kanada

  W najbliższym czasie można spodziewać się rozpoczęcia prowizorycznego stosowania umowy o wolnym handlu zawartej przez Unię Europejską z Kanadą (tzw. umowa CETA – Comprehensive Economic (...)

 • 24.9.2017

  Jak wynagrodzić pracownika za godziny nadliczbowe?

  Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu (...)

 • 3.7.2008

  3 maja i 1 listopada - dodatkowe dni wolne?

  Kodeks pracy nakazuje, aby tydzień pracy miał w tzw. okresie rozliczeniowym (podstawowy to 4 miesiące) przeciętnie 40 godzin. Zasadą jest też, że tydzień pracy składa się z 5 dni i 8 godzinnego (...)

 • 6.7.2018

  Jakie będą znaki wojsk obrony terytorialnej?

  Nowelizacja przewiduje wprowadzenie dla Wojsk Obrony Terytorialnej symboliki przysługującej rodzajowi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – orła wojskowego i flagi rodzaju sił zbrojnych.