Praca przy sztucznym świetle
Pytanie:
"Jestem zatrudniony na pełnym etacie na stanowisku operatora dźwięku, pracuję w studiu bez okien - oświetlenie jest sztuczne, czas pracy to ok. 7 godzin. Nie mam płacone za szkodliwe, czy takie mi się należy i na jakich warunkach, gdzie powinienem w tej sprawie się skierować?"
Odpowiedź prawnika: Praca przy sztucznym świetle
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy w sprawie ogólnych przepisów BHP, w pomieszczeniach stałej pracy należy zapewnić oświetlenie dzienne, chyba że jest to niemożliwe lub niewskazane ze względu na technologię produkcji, a na stosowanie oświetlenia wyłącznie elektrycznego pracodawca uzyskał zgodę właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego wydaną w porozumieniu z okręgowym inspektorem pracy. Pański pracodawca powinien zatem mięć taką zgodę. Oświetlenie powinno być zgodne z Polską Normą. Zarówno oświetlenie niedostateczne, jak i nadmierne powoduje ze strony pracodawcy obowiązek przeprowadzania profilaktycznych badań lekarskich co trzy lata. Pracodawca, który nie przestrzega przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a jest odpowiedzialny za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy, zgodnie z kodeksem pracy podlega karze grzywny. Instytucją, która kontroluje przestrzeganie przepisów prawa pracy jest Państwowa Inspekcja Pracy i tam należy się zwrócić, gdy są one naruszane. Brak jest ogólnego przepisu który stanowiłby że pracownikowi pracującemu w warunkach szkodliwych dla zdrowia należy się dodatkowe wynagrodzenie. Regulują to zwykle wewnętrzne przepisy obowiązujące danego pracodawcę, regulaminy wynagradzania lub układy zbiorowe.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?