Prawa byłej żony spadkodawcy

Pytanie:

"Czy w dziedziczeniu ustawowym prawo do spadku ma również była żona spadkodawcy?(spadkodawca umarł po rozwodzie). Rozwód został uzyskany z orzeczeniem winy po stronie spadkodawcy. Nie został przeprowadzony podział wspólnego majątku."

Odpowiedź prawnika: Prawa byłej żony spadkodawcy

Obowiązujące przepisy stanowią, iż do kręgu uprawnionych do dziedziczenia ustawowego po zmarłym należy małżonek, a więc osoba, która w chwili śmierci pozostawała ze spadkodawcą w formalnym związku małżeńskim. Osoba rozwiedzionego małżonka tym samym nie dysponuje prawami do spadku pozostawionego przez byłego męża. Oczywiście spadkodawca w drodze testamentu może powołać do spadku byłego małżonka, ale wymaga to sporządzenia przez niego testamentu, w którym takie powołanie będzie wskazane. Należy pamiętać, iż w momencie orzeczenia rozwodu majątek wspólny małżonków przeobraża się ze współwłasności łącznej we współwłasność ułamkową. W sytuacji, gdyby spadkodawca i rozwiedziony małżonek nie przeprowadzili postępowania w przedmiecie podziału majątku wspólnego, wówczas istnieje możliwość przeprowadzenia takiego postępowania z udziałem spadkobierców zmarłego małżonka. Roszczenie o przeprowadzenie podziału majątku wspólnego byłych małżonków nie podlega przedawnieniu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Zofia 2014-07-25 22:50:44

    Mój były mąż zostawił mi w spadku nasze wspólne mieszkanie. Rozwód miał miejsce w 1997 a testament spisano w 2006r. Sprawa spadkowa została przeprowadzona i mieszkanie jest moją własnością (wg wyroku sądu). W zwiazku z tym mam pytanie dotyczące podatku od otzymanego spadku. W jaki sposób zostanie on naliczony?

  • krystyna 2012-11-23 01:49:48

    rozwiodlam sie z mezem 30 lat temu,on ponownie sie ozenil.kilka lat temu on zmarl.teraz ona rosci pretensje do czesci mieszkania.prosze mi wyjasnic czy jest to mozliwe. acha nadmieniam ze on lata temu mial nakaz exmisji. dziekuje


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika