Prawa byłej żony spadkodawcy

Pytanie klienta:

""Czy w dziedziczeniu ustawowym prawo do spadku ma również była żona spadkodawcy?(spadkodawca umarł po rozwodzie). Rozwód został uzyskany z orzeczeniem winy po stronie spadkodawcy. Nie został przeprowadzony podział wspólnego majątku.""

Odpowiedź prawnika:

Obowiązujące przepisy stanowią, iż do kręgu uprawnionych do dziedziczenia ustawowego po zmarłym należy małżonek, a więc osoba, która w chwili śmierci pozostawała ze spadkodawcą w formalnym związku małżeńskim. Osoba rozwiedzionego małżonka tym samym nie dysponuje prawami do spadku pozostawionego przez byłego męża. Oczywiście spadkodawca w drodze testamentu może powołać do spadku byłego małżonka, ale wymaga to sporządzenia przez niego testamentu, w którym takie powołanie będzie wskazane. Należy pamiętać, iż w momencie orzeczenia rozwodu majątek wspólny małżonków przeobraża się ze współwłasności łącznej we współwłasność ułamkową. W sytuacji, gdyby spadkodawca i rozwiedziony małżonek nie przeprowadzili postępowania w przedmiecie podziału majątku wspólnego, wówczas istnieje możliwość przeprowadzenia takiego postępowania z udziałem spadkobierców zmarłego małżonka. Roszczenie o przeprowadzenie podziału majątku wspólnego byłych małżonków nie podlega przedawnieniu.

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.