e-prawnik.pl Porady prawne

Prawo do dysponowania rachunkiem bankowym

Pytanie:

Czy po śmierci matki pieniądze, które były na koncie, do którego mam upoważnienie mogę wyjąć z konta? Czy muszę się nimi dzielić z innymi spadkobiercami, którzy nie byli upoważnieni do konta? Zaznaczam, iż część z tych pieniędzy była moja. Czy przed sądem ja muszę udowodnić, że część tych pieniędzy była moja?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Prawo do dysponowania rachunkiem bankowym

28.2.2005

Zakładam, że zmarły posiadacz rachunku bankowego nie wydał dyspozycji wypłaty kwoty zgromadzonej na tym rachunku wskazanej osobie, na podstawie art. 56 ustawy - Prawo bankowe oraz że pieniądze te nie będą przeznaczone w całości na pogrzeb matki (art. 55 ust. 1 pkt 1 ustawy).

Jeżeli pełnomocnictwa do dysponowania pieniędzmi udzieliła Pana matka i nie zastrzegła, że będzie Pan miał prawo do wypłacenia tych pieniędzy po jej śmierci, pełnomocnictwo z tą chwilą wygasa na podstawie art. 101 §2 kodeksu cywilnego. Oznacza to, że nie jest Pan już uprawniony do wypłacania pieniędzy. Stosowało się w tym przypadku będzie ogólne przepisy prawa spadkowego - do podjęcia decyzji o przeznaczeniu środków, do działu spadku potrzebna będzie zgoda wszystkich spadkobierców.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ