Prawo do odmowy zeznań w procesie cywilnym

Pytanie:

"Prawo odmowy zeznań w charakterze świadka, przysługuje osobom najbliższym, wstępnym, zstępnym, powinowatym oraz osobom pozostającym w stosunku przysposobienia. Kogo zaliczamy do osób: wstępnych, zstępnych, powinowatych? Mam zeznawać w charakterze świadka na rozprawie rozwodowej szwagra, zostałem powołany przez jego żonę. Wiem, że moje zeznania mogą mu zaszkodzić, czy mogę odmówić składania zeznań? Do jakich osób jestem zaliczony: wstępny, zstępny czy powinowaty?"

Odpowiedź prawnika: Prawo do odmowy zeznań w procesie cywilnym

Wstępni dla konkretnej osoby to krewni w linii prostej - rodzicie, dziadkowie, pradziadkowie, itd. Zstępni natomiast to także krewni w linii prostej - dzieci, wnuki, prawnuki, itd. Rodzeństwo na przykład to krewni w linii bocznej, należy tu zaliczyć także rodzeństwo przyrodnie i pozamałżeńskie. Z powinowactwem mamy do czynienia wtedy, gdy chodzi o stosunek prawnorodzinny zachodzący między jednym z małżonków (ale nie jego krewnych) a krewnymi drugiego małżonka. Stosunek powinowactwa nie wygasa z ustaniem małżeństwa, z wyjątkiem jego unieważnienia. Z taką sytuacją mamy do czynienia w Pana przypadku, tzn. między Panem a szwagrem istnieje stosunek powinowactwa. Kodeks postępowania cywilnego stanowi natomiast, iż nikt nie ma prawa odmówić zeznań w charakterze świadka, z wyjątkiem małżonków stron, ich wstępnych, zstępnych i rodzeństwa oraz powinowatych w tej samej linii lub stopniu, jak również osób pozostających ze stronami w stosunku przysposobienia. Z powyżśzego wynika, iż jest Pan uprawniony do skorzystania z możliwości odmowy zeznań w sprawie rozwodowej szwagra.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika