Prawo wyboru innego komornika niż właściwy
Pytanie:
"Posiadam wyrok z klauzulą wykonalności przeciwko mojemu dłużnikowi - osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Nie mogę się jednak dodzwonić do właściwego komornika. Czy sprawę może prowadzić inny komornik i czy wiąże się to z dodatkowymi kosztami po stronie wierzyciela?"
Odpowiedź prawnika: Prawo wyboru innego komornika niż właściwy
W celu wszczęcia egzekucji należy skierować do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji. Można go złożyć osobiście w siedzibie komornika, bądź przesłać przesyłką pocztową na adres komornika. Telefonicznie nie można wszcząć egzekucji, z tego względu, że konieczny jest wniosek o wszczęcie egzekucji. Do wniosku o wszczęcie egzekucji należy załączyć tytuł wykonawczy (oryginał).
Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji wierzyciel ma prawo wyboru komornika w granicach właściwości sądu apelacyjnego. Wierzyciel może więc wybrać komornika innego niż ten, w którego rewirze ma miejsce zamieszkania bądź siedzibę dłużnik. Kierując wniosek o wszczęcie egzekucji do komornika innego niż miejscowo właściwy, należy wyraźnie wskazać zamiar dokonania wyboru komornika. W braku takiego wyraźnego oświadczenia o wyborze komornika, złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji do komornika innego niż właściwy, może zostać uznane za wniosek omyłkowo wniesiony do niewłaściwego komornika i na mocy art. 200 w zw. z art. 13 § 2 kpc przekazany komornikowi właściwemu miejscowo według przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.
Jednakże w razie podejmowania czynności, na żądanie wierzyciela poza rewirem komornika, kosztami obciąża się wierzyciela, niezależnie od przysługującego mu zwolnienia od ponoszenia kosztów sądowych. Koszty te obejmują dodatkowe wydatki poniesione przez komornika w związku z przeprowadzaniem czynności poza swoim rewirem, np. diety, koszty przejazdów, noclegów itp.
Swoboda w zakresie wyboru komornika, który może prowadzić egzekucję, ulega ograniczeniu w zakresie egzekucji prowadzonej z nieruchomości. Egzekucja z nieruchomości należy do komornika działającego przy sądzie, w którego okręgu nieruchomość jest położona. Wierzyciel może dokonać wyboru komornika działającego przy sądzie, w którego okręgu nieruchomość jest położona, nawet jeżeli nieruchomość nie jest położona w jego rewirze. Jednakże swoboda wierzyciela w tej kwestii jest znacząco ograniczona w stosunku do przepisów ogólnych o właściwości miejscowej komorników.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?