Prowadzenie działalności w mieszkaniu rodziców

Pytanie:

"Jeżeli córka prowadzi działalność gospodarczą (przygotowuje prezentacje na jednym komputerze) w domu rodziców to czy musi sporządzić umowę najmu z rodzicami? Nic nie płaci rodzicom z tego tytułu. Czy trzeba zaksięgować ten wynajem?"

Odpowiedź prawnika: Prowadzenie działalności w mieszkaniu rodziców

Zmiany w przepisach regulujących kwestie działalności gospodarczej zmierzają m.in. do tego, że każdy przedsiębiorca zmuszony będzie legitymować się tytułem prawnym do lokalu (najem, własność). Ze względu na przepisy podatkowe, również byłoby wskazane (w przypadku braku tytułu własności, choćby tylko w częściach ułamkowych do lokalu) ustalenie warunków korzystania z lokalu. W przeciwnym wypadku można narazić się na zarzut nieodpłatnego świadczenia po stronie osoby prowadzącej działalność, co będzie skutkować oszacowaniem dochodu do opodatkowania (na ogół są to ceny rynkowe czynszu najmu podobnych lokali w okolicy). Zawarcie umowy najmu spowoduje zaś, iż o ile po stronie najemcy (przedsiębiorcy) powstanie koszt podatkowy w postaci czynszu, o tyle po stronie wynajmujących pojawi się dochód do opodatkowania. Kolejną ujemną konsekwencją prowadzenia działalności w mieszkaniu jest konieczność zgłoszenia tego faktu do działu podatków od nieruchomości w urzędzie gminy, gdzie z kolei zostanie wydana decyzja o zmianie stawek na wyższe (na szczęście są to niewysokie kwoty).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika