Przegapiony termin zgłoszenia spadku

Pytanie:

"Córka dostała spadek po ojcu, który zmarł w roku 2007. W trakcie postępowania spadkowego (prowadzonego na jej wniosek) złożyła oświadczenie o przyjęciu spadku. Jako córka jest, wg nowych przepisów, zwolniona z podatku od spadku. Sędzia powiedział jej, że zostanie powiadomiona o uprawomocnieniu się postanowienia stwierdzającego nabycie spadku, to jednak nigdy nie nastąpiło. Załatwiając niedawno inna sprawę w urzędzie, dowiedziała się o uprawomocnieniu wyroku z dniem 02.11.2007 r. Usłyszała wówczas, że sąd wcale nie ma obowiązku powiadamiania zainteresowanych. W efekcie minął już miesiąc od uprawomocnienia się postanowienia stwierdzającego nabycie spadku. Co taka osoba może zrobić, aby zgłaszając nabycie spadku w urzędzie skarbowym po obowiązującym ją ustawowym terminie, nie stracić zwolnienia z podatku od spadków przysługującego zstępnym spadkodawcy? Bardzo proszę o podanie wszelkich możliwości."

Odpowiedź prawnika: Przegapiony termin zgłoszenia spadku

Zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. zstępnych (np. dzieci), jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego - w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem m.in. ust. 2.

Jak stanowi art. 4a ust. 2 ustawy, jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie terminów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie miesiąca od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu.

Zatem podatnik nie uzyskał wiadomości o uprawomocnieniu się orzeczenia stwierdzającego nabycie spadku może skorzystać ze zwolnienia, jeśli zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie miesiąca od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, musi jednak uprawdopodobnić fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu. Nie jest jednak pewne, czy uda się przekonać urzędników urzędu skarbowego co do tego, że nie wiedziało się o uprawomocnieniu orzeczenia, będąc obecnym przy jego ogłoszeniu, wszak obowiązuje zasada, iż nieznajomość prawa szkodzi. Każdy więc przysłowiowy Kowalski powinien wiedzieć, kiedy uprawomacnia się orzeczenie sądu.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika