Przekazanie majątku przez stowarzyszenie
Pytanie:
"Stowarzyszenie (w likwidacji) chce przekazać nieodpłatnie swój majątek (o wartości kilkunastu tysięcy złotych m.in. komputer, biurko i podobne wyposażenie) na rzecz funkcjonującego stowarzyszenia. Obydwa stowarzyszenia mają statut organizacji pożytku publicznego. Jakie będą konsekwencje podatkowe takiego przekazania?"
Odpowiedź prawnika: Przekazanie majątku przez stowarzyszenie
Przychodem dla celów podatkowych są wszelkie przysporzenia o charakterze trwałym (faktycznie otrzymane lub należne). Przepisy ustawy o podatku dochodowym nie zawierają definicji przychodu - ustawodawca podaje jedynie przykładowo kategorie pożytków, których otrzymanie kreuje u podatnika przychód podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tylko niektóre z nich zostały wyłączone z przychodów, o czym stanowi art. 12 ust. 4 ustawy.
W art. 12 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zapisano, że przychodami jest m.in. wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń - z wyjątkiem świadczeń oraz przychodów wynikających z używania środków trwałych otrzymanych przez niektóre podmioty od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie. Ustawodawca nie sprecyzował bliżej, co należy rozumieć przez „nieodpłatne świadczenia”, ograniczając się jedynie do wskazania w ustawie sposobu i kryteriów ustalania ich wartości. Sięgając do orzecznictwa można powiedzieć, że przez „nieodpłatne świadczenie” należy rozumieć te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne (tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu) przysporzenie majątkowe tej osoby, mające konkretny wymiar finansowy. Zatem nieodpłatne świadczenie polega na uzyskaniu przez podatnika przychodu bez ekwiwalentnego świadczenia wzajemnego.
Jak stanowi jednak art. 17 ust. 1 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody organizacji pożytku publicznego, o których mowa w przepisach o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie - w części przeznaczonej na działalność statutową, z wyłączeniem działalności gospodarczej. Oznacza to, że jeśli majątek otrzymany nieodpłatnie przez organizację pożytku publicznego zostanie przeznaczony na wskazane cele, nie wystąpi konieczność jego opodatkowania.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?