Przekazanie towaru ze starej do nowej firmy

Pytanie:

"Prowadzę działalność gospodarcza opodatkowaną w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Chciałbym jednak zlikwidować działalność, a żeby podjęła ją moja żona. Jak powinno wyglądać przekazanie towaru? Czy to musi być w formie sprzedaży?"

Odpowiedź prawnika: Przekazanie towaru ze starej do nowej firmy

Najprostszym wyjściem jest zgłoszenie organom podatkowym zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej oraz sporządzenie spisu z natury w trybie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a następnie nieodpłatne przekazanie towarów małżonce (chodzi o czynność faktyczną, nie ma konieczności zawierania szczególnej umowy w tym celu). Należy bowiem zauważyć, że na gruncie wskazanej ustawy sporządzenie remanentu nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego z tego tytułu, a opodatkowana jest dopiero ewentualne sprzedaż towarów objętych tym remanentem. W przypadku nieodpłatnego przekazania przychód nie powstanie (przy czym w przypadku rozdzielności majątkowej należy rozważyć czy przekazanie takie nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od spadku od darowizn). Tak więc sprzedaż towarów małżonce nie jest konieczna (co więcej - w przypadku wspólności majątkowej towary te są bardzo często objęte wspólnotą majątkową, więc ich sprzedaż współmałżonkowi jest niemożliwa).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika