Przekształcenie firmy jednoosobowej w s.c.
Pytanie:
"Prowadzę działalność jako osoba fizyczna (jednoosobowo), na zasadach ogólnych, KPiR, zatrudniam 10 pracowników, posiadam halę, kilkanaście pojazdów, sprzęt budowlany, koparki. Chciałbym przekształcić obecną firmę jednoosobową w spółkę cywilną z dwoma dodatkowym wspólnikami, którzy nigdy działalności nie prowadzili. Proszę opisać, jakie czynności powinienem wykonać (minimalizując koszty z tym związane), aby przeprowadzić przekształcenie w sposób prawidłowy w stosunku do wszystkich instytucji, tj. ZUS (ubezpieczenia, zgłoszenia, wyrejestrowania), US (inwentaryzacja, VAT i inne podatki oraz innych instytucji, np. GUS - regon). Uważam za istotne, iż nie kończę działalności gospodarczej, a tylko ją przekształcam. Co zatem będzie się działo w kwestii podatku VAT?"
Odpowiedź prawnika: Przekształcenie firmy jednoosobowej w s.c.
Wstąpienie dotychczasowego przedsiębiorcy-osoby fizycznej do spółki cywilnej i wniesienie do niej dotychczasowego przedsiębiorstwa powoduje szereg konsekwencji na gruncie prawnym i podatkowym, w tym w szczególności należy zwrócić uwagę na następujące zagadnienia:
1) Zawarcie umowy spółki cywilnej podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC stanowi zamknięty katalog czynności cywilnoprawnych objętych obowiązkiem podatkowym. Zgodnie z ust. 1 pkt 1 lit. k tego artykułu, opodatkowaniu podlegają między innymi umowy spółki. Podstawę opodatkowania stanowi przy umowie spółki - przy zawarciu umowy - wartość wkładów wniesionych do majątku spółki albo wartość kapitału zakładowego (art. 6 ust. 1 pkt 8 ustawy o PCC). Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o PCC, stawka podatku wynosi od umowy spółki 0,5%.
2) Zawiązanie spółki cywilnej spowoduje obowiązek rejestracji w sferze prawa podatkowego nowego podmiotu powstającego, który stanie się podatnikiem podatku od towarów i usług (zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług) oraz któremu zostanie nadany przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego nowy numer NIP. Oczywiście spółka cywilna musi uzyskać również numer statystyczny REGON oraz ponieważ odtąd spółka będzie pracodawcą – zostać zarejestrowana jako płatnik składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zarejestrować pracowników.
3) Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Ponieważ przepisy ustawy o VAT nie definiują pojęcia "przedsiębiorstwa", należy tutaj odnieść się do Kodeksu cywilnego, według którego przez "przedsiębiorstwo" rozumie się zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej i swoim zakresem obejmuje wszystko, co wchodzi w jego skład. Tak rozumiane przedsiębiorstwo nie jest towarem w świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT. Natomiast przez pojęcie "zbycie" należy rozumieć wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, jak również przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.
W świetle powyższych przepisów w przedmiotowej sprawie wniesienie do spółki cywilnej aportu w formie przedsiębiorstwa nie podlega przepisom ustawy o VAT na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o VAT i tym samym nie powoduje konieczności ujęcia tej czynności w deklaracji VAT-7 podatnika wnoszącego go do spółki cywilnej. Wniesienie aportem przedsiębiorstwa do spółki cywilnej pozostaje również bez wpływu na wcześniejsze odliczenie podatku naliczonego, dokonane w związku z zakupami, które służyły prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu we wnoszonym aportem przedsiębiorstwie. Brak obowiązku dokonywania korekty dotyczy również towarów handlowych będących zapasami tego przedsiębiorstwa, stanowiącymi integralną cześć składową wnoszonego przedsiębiorstwa, które w spółce cywilnej służyć będą sprzedaży opodatkowanej. Natomiast zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy o VAT, w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału), o których mowa w art. 6 pkt 1, korekta podatku naliczonego (dotyczy podatku naliczonego od zakupów związanych z czynnościami, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego oraz z czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, jeżeli podatnik nie jest w stanie wyodrębnić całości lub części kwot podatku, które posłużyłyby tylko czynnościom opodatkowanym), określona w ust. 1-8 jest dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zakładu (oddziału) - w przedmiotowej sprawie przez spółkę cywilną. Powyższe uwagi znajdują potwierdzenie np. w postanowieniu Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej z dnia 8 lutego 2005 r. (sygn. PP-443/4/2005).
4) Zgodnie z art. 24 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w razie likwidacji działalności gospodarczej dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności. Natomiast nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli m.in. osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?