Przeniesienie z majątku wspólnego do osobistego

Pytanie:

"Przygotowuję się do rozwodu. Posiadamy z żoną mieszkanie oraz dom pod miastem. Mieszkanie zostało podarowane wyłącznie żonie, jako darowizna przez jej rodzinę. Dom pod miastem został zaś podarowany przez moją rodzinę nam wspólnie, umową darowizny poświadczoną notarialnie. Ponieważ w czasie rozwodu do podziału zostanie zaliczony jedynie dom pod miastem (który de facto był prezentem mojej rodziny), chciałem to zmienić. Dowiedziałem się od Państwa, że istnieje możliwość przesunięcia własności pomiędzy majątkiem wspólnym a majątkiem odrębnym. Czy we wspomnianym przypadku (gdy umowa darowizny obejmuje oboje małżonków) jest możliwość aby przenieść własność domu na mnie? Dodam, że żona akceptuje takie rozwiązanie, lecz chciałbym mieć 100% przed podziałem majątku, że nie zmieni później zdania). Jeśli tak, jak powinna wyglądać procedura takiego przesunięcia pomiędzy majątkiem wspólnym a odrębnym; czy dostępny jest gdzieś wzór na Państwa stronach? Czy procedura ta wymaga opłat związanych z wartością nieruchomości (jak np. umowa darowizny)? Czy procedura taka zapewni, że przy podziale majątku związanym z rozwodem będę wyłącznym właścicielem tego domu, że nie zostanie on objęty podziałem majątku?"

Odpowiedź prawnika: Przeniesienie z majątku wspólnego do osobistego

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż dom będący przedmiotem darowizny został włączony do majątku wspólnego. Rozporządzenie składnikiem majątku wspólnego małżonków (np. przeniesienie przedmiotu z majątku wspólnego do majątku odrębnego małżonka) należy do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. W związku z tym do dokonania takiej czynności potrzebna jest zgoda drugiego małżonka wyrażona w formie wymaganej dla danej czynności prawnej. W przypadku "przesunięcia" nieruchomości właściwą formą jest forma aktu notarialnego. Przepisy prawa nie określają, w jaki sposób może nastąpić przesunięcie przedmiotów z majątku wspólnego do majątku odrębnego. Możliwy jest tutaj każdy sposób, jaki znany jest przepisom prawa cywilnego. W związku z tym przesunięcia składnika majątku wspólnego do majątku odrębnego małżonków można dokonać na przykład w formie umowy darowizny, sprzedaży, zamiany. Koszty związane z takim przesunięciem będą odpowiadały normalnym kosztom, które związane są z danym typem umowy (w przypadku przeniesienia własności nieruchomości będą to koszty notarialne, wpisu do ksiąg wieczystych, podatek). Jeżeli już składnik majątku zostanie przeniesiony do majątku odrębnego, nie będzie on uwzględniany przy podziale majątku wspólnego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika