Przesłuchanie przy użyciu wariografu

Pytanie:

"Czy w polskim prawie stosuje sie wariograf? Czy osoba oskarżona może zażądać przesłuchania siebie za pomocą wykrywacza kłamstw i czy Sąd ma obowiązek przychylić się do takiej prośby? Jaką wartość dowodową w sprawie karnej mogą mieć wyniki takiego badania?"

Odpowiedź prawnika: Przesłuchanie przy użyciu wariografu

Zgodnie z art. 171 § 5 pkt 2) kodeksu postępowania karnego, niedopuszczalne jest stosowanie m. in. hipnozy albo środków chemicznych lub technicznych, wpływających na procesy psychiczne przesłuchiwanej osoby albo mających na celu kontrolę nieświadomych reakcji jej organizmu w związku z przesłuchaniem. Takim urządzeniem technicznym, które rejestruje nieświadome reakcje organizmu jest wariograf (poligraf czy wykrywacz kłamstw). W nowoczesnym procesie karnym nie przeprowadzany jest dowód przy użyciu poligrafu. W każdym bądź razie nie może być on dowodem w sprawie karnej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • stani 2015-05-08 05:30:37

    prawo sie boi tego aby bylo by to na niekorzysc sadu oraz prokuratury,pytanie do sadu :czy trzymanie w areszcie niewinnego czlowieka nie wplywa na jego psychike chory system chore prawo i wymyslone pod tych co rzadza


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika