Przetrzymywanie rzeczy wydanych Policji
Pytanie:
"Czy istnieje jakieś wytłumaczenie na dłuższe niż 7 dni przetrzymywanie przedmiotów zabezpieczonych jako dowody rzeczowe bez nakazu. Czy gdyby było polecenie sądu lub prokuratora na zatrzymanie przedmiotów to właściciel zostałby o tym poinformowany?"
Odpowiedź prawnika: Przetrzymywanie rzeczy wydanych Policji
Zgodnie z art. 217 par. kodeksu postępowania karnego, rzeczy mogące stanowić dowód w sprawie lub podlegające zajęciu w celu zabezpieczenia kar majątkowych, środków karnych o charakterze majątkowym albo roszczeń o naprawienie szkody należy wydać na żądanie sądu lub prokuratora, a w wypadkach niecierpiących zwłoki - także na żądanie Policji lub innego uprawnionego organu. Zakładamy, że w analizowanym przypadku zatrzymanie rzeczy nastąpiło bez odpowiedniego postanowienia sądu lub prokuratora o zatrzymaniu rzeczy. W takim przypadku osoba, która rzecz wyda, ma prawo niezwłocznie złożyć wniosek o sporządzenie i doręczenie jej postanowienia sądu lub prokuratora o zatwierdzeniu zatrzymania. O prawie takim osobę należy pouczyć. Doręczenie odpowiedniego postanowienia musi nastąpić w ciągu 14 dni. Zgodnie z art. 230 par. k.p.k., jeżeli zatrzymanie rzeczy nastąpiło bez uprzedniego polecenia sądu lub prokuratora, a w ciągu 7 dni od dnia czynności nie nastąpiło jej zatwierdzenie, należy niezwłocznie zwrócić zatrzymane rzeczy osobie uprawnionej, chyba że nastąpiło dobrowolne wydanie, a osoba ta nie złożyła wniosku o sporządzenie i doręczenie jej postanowienia sądu lub prokuratora. Oznacza to, że przesłanką zwrotu rzeczy zatrzymanej bez odpowiedniego postanowienia sądu lub prokuratora jest po pierwsze jej dobrowolne wydanie a po drugie złożenie wniosku o doręczenie postanowienia. Należy również zwrócić osobie uprawnionej zatrzymane rzeczy niezwłocznie po stwierdzeniu ich zbędności dla postępowania karnego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?