Przycięcie korony drzewa

Pytanie klienta:

""Czy przepisy ochrony przyrody regulują w jakim zakresie można dokonywać przycięcia gałęzi drzewa?""

Odpowiedź prawnika:

Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody została dokonana ustawą z dnia 21 maja 2010 r., która weszła w życie 20 lipca 2010 r. Wprowadziła ona zmiany m.in. w zakresie pielęgnacji korony drzewa. Wcześniej przyjmowano, że przycięcie gałęzi nie może być dokonane w takim stopniu, który doprowadziłby do obumarcia drzewa, obecnie po nowelizacji obowiązują następujące przepisy art. 82 ustawy o ochronie przyrody:

Art. 82. 1. Prace ziemne oraz inne prace związane z wykorzystaniem sprzętu mechanicznego lub urządzeń technicznych, prowadzone w obrębie bryły korzeniowej drzew lub krzewów na terenach zieleni lub zadrzewieniach powinny być wykonywane w sposób najmniej szkodzący drzewom lub krzewom.

1a. Zabiegi w obrębie korony drzewa na terenach zieleni lub zadrzewieniach mogą obejmować wyłącznie:

1) usuwanie gałęzi obumarłych, nadłamanych lub wchodzących w kolizje z obiektami budowlanymi lub urządzeniami technicznymi;

2) kształtowanie korony drzewa, którego wiek nie przekracza 10 lat;

3) utrzymywanie formowanego kształtu korony drzewa.

Jeżeli więc przycięcie przekracza wskazany zakres, to właściciel nieruchomości, na której znajdują się drzewa jest narażony na administracyjną karę pieniężną:

Art. 88. 1. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta wymierza administracyjną karę pieniężną za:

1) zniszczenie terenów zieleni albo drzew lub krzewów spowodowane niewłaściwym wykonywaniem robót ziemnych lub wykorzystaniem sprzętu mechanicznego albo urządzeń technicznych oraz zastosowaniem środków chemicznych w sposób szkodliwy dla roślinności;

2) usuwanie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia;

3) zniszczenie drzew, krzewów lub terenów zieleni spowodowane niewłaściwym wykonaniem zabiegów pielęgnacyjnych.