Przycięcie korony drzewa

Pytanie:

"Czy przepisy ochrony przyrody regulują w jakim zakresie można dokonywać przycięcia gałęzi drzewa?"

Odpowiedź prawnika: Przycięcie korony drzewa

Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody została dokonana ustawą z dnia 21 maja 2010 r., która weszła w życie 20 lipca 2010 r. Wprowadziła ona zmiany m.in. w zakresie pielęgnacji korony drzewa. Wcześniej przyjmowano, że przycięcie gałęzi nie może być dokonane w takim stopniu, który doprowadziłby do obumarcia drzewa, obecnie po nowelizacji obowiązują następujące przepisy art. 82 ustawy o ochronie przyrody:

Art. 82. 1. Prace ziemne oraz inne prace związane z wykorzystaniem sprzętu mechanicznego lub urządzeń technicznych, prowadzone w obrębie bryły korzeniowej drzew lub krzewów na terenach zieleni lub zadrzewieniach powinny być wykonywane w sposób najmniej szkodzący drzewom lub krzewom.

1a. Zabiegi w obrębie korony drzewa na terenach zieleni lub zadrzewieniach mogą obejmować wyłącznie:

1) usuwanie gałęzi obumarłych, nadłamanych lub wchodzących w kolizje z obiektami budowlanymi lub urządzeniami technicznymi;

2) kształtowanie korony drzewa, którego wiek nie przekracza 10 lat;

3) utrzymywanie formowanego kształtu korony drzewa.

Jeżeli więc przycięcie przekracza wskazany zakres, to właściciel nieruchomości, na której znajdują się drzewa jest narażony na administracyjną karę pieniężną:

Art. 88. 1. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta wymierza administracyjną karę pieniężną za:

1) zniszczenie terenów zieleni albo drzew lub krzewów spowodowane niewłaściwym wykonywaniem robót ziemnych lub wykorzystaniem sprzętu mechanicznego albo urządzeń technicznych oraz zastosowaniem środków chemicznych w sposób szkodliwy dla roślinności;

2) usuwanie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia;

3) zniszczenie drzew, krzewów lub terenów zieleni spowodowane niewłaściwym wykonaniem zabiegów pielęgnacyjnych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Doreta Rak 2019-08-03 16:00:45

    Przy moim bloku rośnie 9 brzóz.Mieszkam na 1 piętrze.Ograniczają dostęp światła naturalnego.Nie jest to podstawowym problemem.Ważne jest to ,że od lat zmagam się z alergią.Najbardziej jestem uczulona na brzozy.Co roku przeżywam horror.Wraz z wiekiem organizm staje się słabszy.Nie pomagają leki na alergię.Zwracałam się do Spółdzielni Mieszkaniowej(ustnie )i dostałam odmowną odpowiedź.Gdzie mam szukać pomocy?

  • Teresa warchalska 2019-03-10 12:17:52

    Na os. Paderewskiego w K-cach znów robi się z drzew koszmarki. Drzewo pod moim oknem nie miało nadłamanych gałęzi, nie miało kształtowanej korony; ma ponad 20 lat i zostało właśnie przycięte tak mocno, że płakać się chce. Kto za to odpowiada?

  • Edek 2016-10-24 21:40:25

    Witam. Może ktoś z Państwa udzieliłby mi informacji. Siostra ma las Ma on około 12lat. Nad nim przebiega linia wysokiego napięcia. Czubki tych drzew niedługo dostaną do lini. Czy może ona sama ściąć same czubki , czy trzeba kogoś z Zakładu Energetycznego wzywać. Proszę o pomoc w tej sprawie, bo nie mam pojęcia do kogo mam iść z tym.

  • Piotr 2016-02-12 10:27:45

    Witam, gdzie mogę zgłosić by przy mojej posesji przycieli drzewo ponieważ wchodzi nalinię wysokiego napięcia oraz na lampę która na oświetlać drogę a zasłania je całe.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika