Przyspieszenie podjęcia zawieszonego postępowania

Pytanie:

"W 2005 r. mąż założył sprawę w Sądzie Rejonowym w sprawie spadkowej po śmierci (zabójstwo żony i dwóch córeczek). Sąd Rejonowy zawiesił rozpatrzenie sprawy do czasu rozpatrzenia sprawy o zabójstwo w Sądzie Okręgowym, w celu ustalenia kolejności zgonu, która ma znaczący wpływ na rozpatrzenia wyroku w sprawie spadkowej. Sąd Okręgowy pisał uzasadnienie 1,5 roku. Po tym czasie Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok poprzedniej instancji, nie podważając kolejności zgonu. Sprawa w Sądzie Apelacyjnym odbyła się w grudniu ubiegłego roku. Wyrok jest prawomocny. Jedynie jest możliwość kasacji wyroku przez którąś ze stron. Sąd Rejonowy w 2005 r. odroczył sprawę spadkową do czasu uprawomocnienia się wyroku Sądu Okręgowego w sprawie zabójstwa (żony i córeczek), w celu ustalenia kolejności zgonu. Od tego czasu mąż nie otrzymał żadnej informacji z Sądu o dalszym przebiegu sprawy spadkowej. Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok Sądu Okręgowego. Jakie są przesłanki uaktywnienia Sądu Rejonowego w sprawie spadkowej? Majątek spadkowy niszczeje, bez możliwości zagospodarowania nim (lokaty bankowe, nieruchomości, ruchomości - samochód, którego nie można sprzedać od 4 lat, bo nie ma zakończonego postępowania spadkowego)? Czy Sąd Rejonowy musi czekać na uzasadnienie wyroku Sądu Apelacyjnego aby wszcząć ponownie postępowanie spadkowe? Czy powzięcie przez Sąd Rejonowy (który zajmuje się sprawą spadkową) wiedzy o uprawomocnieniu się wyroku w sprawie o zabójstwo (żony i dzieci) nie jest wystarczający aby kontynuować postępowanie spadkowe? Jakie należy przedsięwziąć kroki, aby przyspieszyć postępowanie spadkowe?"

Odpowiedź prawnika: Przyspieszenie podjęcia zawieszonego postępowania

Z opisu sytuacji wynika, że postępowanie w sprawie spadkowej najprawdopodobniej zostało zawieszone, na zasadzie art. 177 kpc, zgodnie z którym sąd może zawiesić postępowanie z urzędu jeżeli rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego toczącego się postępowania cywilnego. Kwestię podjęcia postępowania w takiej sytuacji reguluje art. 180 § 1 pkt 4 kpc, stanowiąc, że sąd postanowi podjąć postępowanie z urzędu, gdy ustanie przyczyna zawieszenia, w szczególności gdy rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego postępowania - z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia kończącego to postępowanie; sąd może jednak i przedtem, stosownie do okoliczności, podjąć dalsze postępowanie.   Jeżeli zatem w drugiej sprawie zapadł już prawomocny wyrok (i sąd posiada wiedzę o takim orzeczeniu), sąd powinien podjąć z urzędu postępowanie. Wyrok wydany przez sąd odwoławczy w sprawie karnej jest prawomocny. Nie trzeba więc czekać na jego uzasadnienie. Jak już zostało wskazane, sąd powinien podjąć postępowanie z urzędu, aby przyspieszyć postępowanie, można napisać do sądu pismo informujące o tym, że w drugiej sprawie zapadł już prawomocny wyrok (można dołączyć kserokopię wyroku). W piśmie można wskazać, że wnioskodawca prosi o podjęcie przez sąd postępowania w trybie art. 180 § 1 pkt 4 kpc.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika