Przywrócenie terminu wniesienia sprawy o zachowek

Pytanie:

"Z powodu choroby nie wniosłem w terminie sprawy o zachowek. Czy przedstawiając zaświadczenie lekarskie i opinię biegłego lekarza można termin wniesienia sprawy o zachowek przywrócić?"

Odpowiedź prawnika: Przywrócenie terminu wniesienia sprawy o zachowek

Jak się domyślamy, minął już termin przedawnienia roszczenia o zachowek. W takiej sytuacji w ogóle nie ma możliwości przywrócenia terminu.

Przedawnione roszczenie nie przestaje jednak istnieć. Nadal można domagać się jego spełnienia, ale pozwany mógłby skutecznie uchylić się od spełnienia przedstawiając zarzut przedawnienia (sąd nie uwzględnia przedawnienia z urzędu). W wyjątkowych sytuacjach sąd może uznać, że podniesienie zarzutu przedawnienia stanowi nadużycie prawa ze względu na sprzeczność z zasadami współżycia społecznego (art. 5 kodeksu cywilnego) i go nie uwzględnić. Należy jednak jeszcze raz podkreślić, że jest to wyjątek od reguły.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • xxx 2015-07-26 20:43:16

    Czy mogę wnieść roszczenie o zachowek po upływie terminu w sytuacji, gdy brat dobrowolnie zgodził się na spłatę z majątku po rodzicach a w momencie kiedy upłyną termin do wniesienia roszczenia się z tego wycofał? Nadmieniam też, że majatek został mu przekazany darowizną a ja i siostra nie dostałyśmy nic od rodziców ani po ich śmierci od brata. W chwili obecnej jesteśmy w ciężkiej sytuacji finansowej a brat zaczął majątek sprzedawać i nie liczy się z innymi członkami rodziny bo stwierdził, że nic nam nie da a my nie jesteśmy w stanie mu nic zrobić. Proszę o poradę jak sprawnie wybrnąć z tej sytuacji, by i mnie i siostrze należały się jakieś korzyści majątkowe?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika