Rabat na fakturze VAT

Pytanie:

"Prowadzimy sklep internetowy; klientowi który dokona zakupów powyżej 1.000 zł brutto udzielamy rabatu w wysokości 50 zł. Mamy jednak problem jak to wykazać na fakturze. Czy może na liście produktów dodać nową pozycję "Rabat promocyjny" i cena brutto "-50 zł"? Jeżeli tak, to z jaką stawką VAT?"

Odpowiedź prawnika: Rabat na fakturze VAT

Zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont).

Jak stanowi art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Zatem rabat pomniejsza obrót, a więc kwotę netto. W taki też sposób rabat powinien pomniejszać obrót  na fakturze VAT (tj. pomniejszać kwotę netto) i może być opisany na fakturze jako "Rabat promocyjny".


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika