Rozliczenie nakładów na majątek spadkodawcy

Pytanie:

"Istnieje spór co do sposobu podziału spadku pomiędzy wdową po spadkodawcy, a jego dziećmi. Wdowa twierdzi, że w latach 80, kiedy jeszcze nie była żoną spadkodawcy, ponosiła nakłady na jego dom w postaci kosztów rozbudowy domu, na co - jak twierdzi - posiada rachunki wystawione na jej nazwisko. W tym czasie kobieta ta żyła ze swoim przyszłym mężem w konkubinacie. Czy istnieje jakiś sposób, jeśli tak to jaki, na doprowadzenie do sytuacji, aby na podstawie rzeczonych rachunków, włączyć nadbudowaną część domu będącego przedmiotem spadku do wspólnoty majątkowej, a tym samym rozszerzyć zakres nabywanych w drodze spadku nieruchomości? Dom został zakupiony przez spadkodawcę jeszcze przed ślubem, a następnie został częściowo rozbudowany, podobno ze środków jego przyszłej żony. Gdyby to miało jakieś znaczenie: w tym czasie (gdy był rozbudowywany dom) kobieta ta znajdowała się na utrzymaniu spadkodawcy, nie pracowała, a pieniądze które mogła ewentualnie posiadać pochodziły z jednorazowego zarobku za granicą."

Odpowiedź prawnika: Rozliczenie nakładów na majątek spadkodawcy

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż po zmarłym ojcu i mężu dziedziczą dzieci zmarłego i jego żona (która nie jest matką dzieci). Wynika również, iż pomiędzy małżonkami istniał ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej, zatem dokonując działu spadku w pierwszej kolejności koniecznym jest ustalenie składu majątku małżonków (zmarłego i wdowy). Nie może bowiem dojść do sytuacji, w której w skład spadku wchodziłby majątek kogo innego niż samego zmarłego.

W opisanej sytuacji nie znamy szczegółów okoliczności, ale należy przypuszczać, iż zapewne ów dom stanowi najistotniejszy pod względem wartości składnik majątkowy spadkodawcy. Jeżeli jednak dom ów co do zasady wchodził wprawdzie w skład majątku, który spadkodawca nabył jeszcze przed wstąpieniem w związek małżeński, to nie wydaje się, aby dom ów mógł podlegać teraz podziałowi z uwzględnieniem jakiegoś udziału wdowy. Innymi słowy dom ów w całości podlegać będzie dziedziczeniu, a rachunki wdowy mogą jedynie być podstawą do uzasadnionego żądania wdowy o zwrot nakładów na majątek spadkodawcy (jej późniejszego męża). Z punktu widzenia oceny prawdopodobieństwa poczynienia tych nakładów przez późniejszą żonę spadkodawcy nie ma znaczenia, że w owym czasie nie pracowała, a rozstrzygające raczej będą rachunki, które posiada.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika