Różnica między oddaleniem a odrzuceniem wniosku

Pytanie klienta:

""Strona przeciwna wniosła do sąd o zmianę zarządu nieruchomością. Ja chcę, aby pozostał obecny zarząd. Do sądu wnoszę o oddalenie czy odrzucenie wniosku strony przeciwnej? ""

Odpowiedź prawnika:

Powinien Pan wnosić o oddalenie wniosku. Oddalenie nastąpi wówczas, gdy wniosek będzie bezzasadny. Z kolei odrzucenie ma miejsce, gdy nie są spełnione określone wymagania formalne.

 

Art. 199. § 1. Sąd odrzuci pozew:

1) jeżeli droga sądowa jest niedopuszczalna;

2) jeżeli o to samo roszczenie pomiędzy tymi samymi stronami sprawa jest w toku albo została już prawomocnie osądzona;

3) jeżeli jedna ze stron nie ma zdolności sądowej albo jeżeli powód nie ma zdolności procesowej, a nie działa za niego przedstawiciel ustawowy albo jeżeli w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej powodem zachodzą braki uniemożliwiające jej działanie;

4)

§ 2. Z powodu braku zdolności sądowej jednej ze stron albo zdolności procesowej powoda i niedziałania przedstawiciela ustawowego lub braku w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej powodem, uniemożliwiającego jej działanie, sąd odrzuci pozew dopiero wówczas, gdy brak nie będzie uzupełniony zgodnie z przepisami kodeksu.

§ 3. Odrzucenie pozwu może nastąpić na posiedzeniu niejawnym.

 

Te same zasady, które odnoszą się do odrzucenia pozwu należy stosować do wniosku składanego w postępowaniu nieprocesowym.