Rozprawa pod nieobecność pozwanego

Pytanie:

"Przeciwnik w sprzeciwie od nakazu zapłaty w sprawie gospodarczej w rubryce 7 formularza wniósł m. in. o dopuszczenie dowodu ze swoich zeznań i zeznań świadka, a ponadto \"rozpoznanie sprawy również podczas nieobecności pozwanego\". Czy ten ostatni wniosek jest wiążący i w razie nieobecności pozwanego można przeprowadzić rozprawę? Jeśli tak, to co wówczas działoby się z przesłuchaniem świadka?"

Odpowiedź prawnika: Rozprawa pod nieobecność pozwanego

Zgodnie z art. 125 § 1 kodeksu postępowania cywilnego pisma procesowe obejmują wnioski i oświadczenia stron składane poza rozprawą. Wniosek pozwanego ma na celu uniknięcie niekorzystnych dla niego skutków związanych z nieobecnością na rozprawie (wydanie wyroku zaocznego). Zamieszczenie w sprzeciwie od nakazu zapłaty takiej klauzuli wynika z ostrożności procesowej pozwanego.

Jednocześnie wskazać należy, iż sąd nie jest związany wnioskami stron. Może zatem wnioskowi o przeprowadzenie rozprawy pod nieobecność, którejkolwiek ze stron procesu odmówić, gdy okoliczności sprawy wskazują na celowość jego bezpośredniego uczestnictwa w toku procesu.

Jeżeli sąd ten wniosek pozwanego uzna, a pozwany nie stawi się na rozprawę, rozprawa będzie toczyła się pod nieobecność pozwanego i nie wpłynie to w żaden sposób na przesłuchanie świadka.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika