Rygor natychmiastowej wykonalności a wynagrodzenie
Pytanie:
"Zgodnie z art. 447 ze znaczkiem 2 k.p.c sąd pierwszej instancji zasądzający świadczenie na rzecz pracownika nadaje mu rygor natychmiastowej wykonalności w części nie przekraczającej pełnego jednomiesięcznego wynagrodzenia pracownika. Sąd pracy pierwszej instancji wydał na moją korzyść wyrok częściowy i nadał mu rygor natychmiastowej wykonalności. Pomimo iż poprosiłem pracodawcę o wypłatę części zasądzonej kwoty zgodnie z nadanym wyrokowi rygorowi natychmiastowej wykonalności prośba moja nie została spełniona. Udałem się do właściwego miejscowo komornika. Pracownik kancelarii odmówił przyjęcia do egzekucji odpisu wyroku, polecając mi wystąpić do sądu pierwszej instancji z wnioskiem o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności w części obejmującej rygor natychmiastowej wykonalności. Wniosek taki złożyłem. Sąd go nie rozpatrzył przez ponad 2 miesiące. Po uprawomocnieniu się wyroku wystąpiłem do sądu pierwszej instancji z wnioskiem o nadanie prawomocnemu wyrokowi klauzuli wykonalności i klauzula wykonalności została nadana w przeciągu 3-4 dni. Czy pracownik kancelarii komornika polecając mi wystąpić do sądu pierwszej instancji z wnioskiem o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności w części obejmującej rygor natychmiastowej wykonalności postąpił właściwie? Czy i kiedy w powyżej opisanej sprawie można było wyegzekwować kwotę zasądzona na podstawie rygoru natychmiastowej wykonalności?"
Odpowiedź prawnika: Rygor natychmiastowej wykonalności a wynagrodzenie
Zapewne chodzi o art. 477[2] a nie o 447 [2] kpc. Zgodnie z art. 477[2] kodeksu postępowania cywilnego Sąd zasądzając należność pracownika w sprawach z zakresu prawa pracy, z urzędu nada wyrokowi przy jego wydaniu rygor natychmiastowej wykonalności w części nie przekraczającej pełnego jednomiesięcznego wynagrodzenia pracownika. Tytułami egzekucyjnymi są także wyroki zaopatrzone rygorem natychmiastowej wykonalności oraz postanowienia o zabezpieczeniu powództwa. Dla nadania im mocy tytułu wykonawczego niezbędne jest nadanie im klauzuli wykonalności. Wskazać na marginesie należy, że wynikający z art. 477[2] § 1 kpc obowiązek nadania wyrokowi z urzędu rygoru natychmiastowej wykonalności w części nie przekraczającej pełnego jednomiesięcznego wynagrodzenia pracownika nie dotyczy wynagrodzenia zasądzonego warunkowo na rzecz pracownika w wyroku przywracającym go do pracy. Warunkiem jest bowiem podjęcie pracy. Co do takiego wyroku i jednomiesięcznego wynagrodzenia potrzebna jest klauzula wykonalności.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?