Samowolne pobieranie wynagrodzenia

Pytanie:

"Czy w związku z samowolnym pobieraniem gotówki z kasy przez pracownika, w jego tłumaczeniu na poczet należnych mu wynagrodzeń pracodawca może złożyć wniosek do prokuratury czy też powinien wnieść pozew do sądu? Pracownik został zwolniony, dodatkowo domaga się odszkodowania za niesłuszne zwolnienie. Jak może bronić się pracodawca przed nieuczciwym byłym pracownikiem? Pracownik pobierał pieniądze w trakcie trwania stosunku pracy. Pobierał pieniądze z utargu, z zaliczek zostawianych przez klientów, co z kolei powodowało opóźnienia w realizacji zamówień i tym bardziej wpływało na opóźnienia w terminowym wypłacaniu pensji. Po kolejnym tego typu incydencie pracownik otrzymał natychmiastowe wypowiedzenie, po czym wniósł sprawę do sądu o odszkodowanie z tytułu niezgodnego z kodeksem zwolnienia, dodatkowo wyliczył kwoty należne mu kwoty z tytułu zaległego wynagrodzenia (niezgodne ze stanem faktycznym), należności za nadgodziny (nie przepracował żadnych nadgodzin) itp."

Odpowiedź prawnika: Samowolne pobieranie wynagrodzenia

Wraz z podjęciem pracy na podstawie umowy o pracę pracownik bierze na siebie szereg obowiązków. Jest to między innymi obowiązek sumiennego i starannego wykonywania pracy, a także - co ma znaczenie dla opisanego stanu faktycznego - obowiązek dbałości o dobro pracodawcy. W opisanym stanie faktycznym drugi ze wskazanych obowiązków został naruszony.

Pracownik bowiem zamiast chronić mienie pracodawcy sam je naruszał. Z tego powodu pracodawca (teraz były pracodawca) ma możliwość wystąpienia do sądu pracy o zwrot mienia zabranego przez pracownika oraz odszkodowanie z tytułu poniesionych strat. Pracodawca ma wprawdzie obowiązek wypłacania regularnego wynagrodzenia pracownikowi, ale w razie naruszenie tego obowiązku pracownik nie może samowolnie "wymierzać sprawiedliwości". Wypłaty zaległego wynagrodzenia powinien był domagać się na drodze sądowej. Dlatego też w opisanym przypadku z całą pewnością pracodawca może dochodzić w/w zwrotu oraz odszkodowania przed sądem pracy. Inna kwestia to fakt, iż opisana sytuacja wyczerpuje znamiona czynu opisanego w kodeksie karnym. Art. 278 § 1 stanowi, iż kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Jest to więc kradzież ścigana z urzędu - wobec tego do wszczęcia postępowania przeciwko byłemu pracownikowi niezbędne byłoby zawiadomienie prokuratury.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika