Skarga pauliańska - wartość przedmiotu sporu

Pytanie:

"Dłużnik (nakaz zapłaty na kwotę ponad 500 tys. zł) z pokrzywdzeniem wierzyciela zbył nieruchomość na rzecz osoby bliskiej (wspólnik w interesach). Jak ustalić wartość przedmiotu sporu (skarga pauliańska ), jeśli nie znamy wartości zbytej nieruchomości, jeśli zbyta nieruchomość jest warta np. około 200 tys. zł, a jeżeli zbyta nieruchomość jest warta np. ok. 800 tys. zł? Wydaje nam się, że skarga pauliańska nie jest pozwem o świadczenie pieniężne, bo to już mamy zasądzone nakazem zapłaty, a jedynie pozwem o ustalenie bezskuteczności zaskarżanej czynności prawnej względem wierzyciela. Jak prawidłowo ustalić wartość przedmiotu sporu w tej sprawie?"

Odpowiedź prawnika: Skarga pauliańska - wartość przedmiotu sporu

W ramach skargi pauliańskiej kierowany jest do sądu pozew o uznanie danej czynności za bezskuteczną. Dlatego wartość przedmiotu sporu będzie stanowiła wartość przedmiotu czynności prawnej, w tym wypadku nieruchomości. Jeśli więc nieruchomość warta jest 200 tys., to taka będzie wartość przedmiotu sporu jaka należy oznaczyć w pozwie. Podobnie będzie w przypadku wartości wynoszącej 800 tys. zł. Natomiast jeśli powód nie zna dokładnej wartości powinien ją oznaczyć samodzielnie. Nie ma jednak obowiązku korzystania z usług rzeczoznawcy. Sąd może natomiast zarządzić sprawdzenie wartości przedmiotu sporu. Dla powoda nie niesie to innych konsekwencji niż polegające na ewentualnym obowiązku uzupełnienia wpisu od pozwu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika