Składki ubezpieczeniowe pracującego rolnika

Pytanie:

Czy pracodawca zatrudniający na umowę o pracę osobę podlegającą pod ubezpieczanie KRUS, ma obowiązek odprowadzać za nią składki ZUS?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Punktem wyjścia dla udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie jest analiza art. 5a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, który stanowi, że rolnik lub domownik, który podlega ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata, rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej zgodnie z przepisami o zryczałtowanym podatku dochodowym lub rozpocznie współpracę przy prowadzeniu tej działalności, podlega nadal temu ubezpieczeniu, jeżeli nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym.

Zatem prawo wyboru KRUS zamiast ZUS istnieje w stosunku do tych rolników, którzy chcą prowadzić działalność gospodarczą. Takiego wyboru nie mają rolnicy, którzy są zatrudniani na podstawie umowy o pracę. Wyłącza to bowiem wyraźnie art. 5a ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY