Składniki masy spadkowej po zmarłym małżonku
Pytanie:
"Jakie składniki wchodzą w skład masy spadkowej po zmarłym małżonku na podstawie przepisów Kodeksu Cywilnego?"
Odpowiedź prawnika: Składniki masy spadkowej po zmarłym małżonku
W skład spadku wchodzą prawa i obowiązki majątkowe spadkodawcy. Do długów spadkowych należą także koszty pogrzebu spadkodawcy w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjętym w danym środowisku, koszty postępowania spadkowego, obowiązek zaspokojenia roszczeń o zachowek oraz obowiązek wykonania zapisów i poleceń, jak również inne obowiązki przewidziane w przepisach.
Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.
Zgodnie z powyższym w skład spadku wchodzą również prawa i obowiązki majątkowe spadkodawcy wynikające z faktu pozostawania, w chwili śmierci, w związku małżeńskim.
Głównie (acz nie wyłącznie) tyczy się to prawa i zobowiązań, które wchodziły w skład majątku wspólnego małżonków.
Z chwilą śmierci małżonka powstaje taka sytuacja, w której jego majątek osobisty wchodzi w skład spadku.
Odmienna jest jednak sytuacja majątku wspólnego małżonków. Należy stwierdzić, iż dziedziczeniu podlega udział w majątku wspólnym małżonków, który przysługiwał zmarłemu małżonkowi. Spadkobiercy dziedziczą zatem wchodzący w skład spadku udział zmarłego w majątku, który był objęty wspólnością ustawową.
Zgodnie z art. 46 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego od chwili ustania wspólności ustawowej do majątku, który był nią objęty, jak również do podziału tego majątku, stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności majątku spadkowego i o dziale spadku.
Pomiędzy żyjącym małżonkiem i spadkobiercami małżonka, który zmarł, powstaje zatem wspólność majątkowa obejmująca dawny majątek wspólny małżonków. Do majątku będącego przedmiotem tej wspólności ma zastosowanie art. 46.
Aby jasno określić skład masy spadkowej należy zatem dokonać podziału majątku wspólnego według przepisów o dziale spadku. W wyniku tej czynności zostanie wyodrębniony udział w majątku wspólnym, jaki przysługiwał zmarłemu i ten udział wejdzie do masy spadkowej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?