Składniki opinii biegłego
Pytanie:
"Czy w opinii biegłego muszą być podane podstawy prawne, na których biegły oparł swoją opinię? Pytam ponieważ otrzymałem od biegłego opinię, która wygląda dla mnie - laika jak wypracowanie szkolne "Na zadany temat" tzn. bez podania podstaw prawnych, które powinny regulować sprawy tam opisane. Nie wiem czy jest to zgodne z prawem. Chodzi o przepisy, które mówiłyby o wywozie towarów z zakładu i potrzebnych do tego dokumentów. Czyli konkretnie, jakie muszą być owe dokumenty, aby uznać, że towar został wywieziony. Ponadto, czy biegły księgowy z ramienia sądu może tylko raz wysłać prośbę o dostarczenie dokumentów do weryfikacji (pismo do mnie nie dotarło) czy powinien był wysłać ponowne pismo? Pytam ponieważ biegły twierdzi, że pismo takie wysłał i na podstawie dokumentów "drugiej strony" wydał swoją opinię (oczywiście dla mnie krzywdzącą)."
Odpowiedź prawnika: Składniki opinii biegłego
Biegły nie podaje podstaw prawnych w wydawanej opinii. Właściwym organem do oceny prawnej jest tylko Sąd. Sąd zna prawo i je stosuje. Nie mogą biegli wydawać opinii co do prawa - należy to do sądu. Biegły nie może zatem w opinii używać określeń typu, że takie a takie działanie jest zgodne z takim a takim artykułem. Może natomiast wskazać, że nie znajduje uchybień w takim działaniu, gdyż podjęte zostały rzetelnie, fachowo i nie zawierają braków. Biegły może określić, że dany dokument zawiera braki, lecz nie decyduje czy jest niezgodny z prawem. O tym decyduje Sąd. Nie każdy dokument, który ma braki jest niezgodny z prawem. Opinia prawna nie wiąże sądu. Sąd wiąże jedynie opinia faktyczna. Biegły powinien uzasadnić swoje stanowisko.
Kwestie związane z ilościowym wezwaniem do dostarczenia dokumentów nie reguluje prawo cywilne. Po prostu jeśli biegły oparł swoją opinię na niepełnej dokumentacji jego opinia jest niepełna a tym samym nie powinna zostać uznana za dowód pełnowartościowy. Taka opinia powinna zostać uzupełniona lub powinien zostać powołany nowy inny biegły. Pan zawsze może kwestionować taką opinię. Ocena dowodu w takim przypadku należy do sądu. Jednakże w naszym przekonaniu dowód taki jest bezwartościowy, gdyż nie oddaje w pełni stanu faktycznego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?