Składniki opinii biegłego

Pytanie:

"Czy w opinii biegłego muszą być podane podstawy prawne, na których biegły oparł swoją opinię? Pytam ponieważ otrzymałem od biegłego opinię, która wygląda dla mnie - laika jak wypracowanie szkolne "Na zadany temat" tzn. bez podania podstaw prawnych, które powinny regulować sprawy tam opisane. Nie wiem czy jest to zgodne z prawem. Chodzi o przepisy, które mówiłyby o wywozie towarów z zakładu i potrzebnych do tego dokumentów. Czyli konkretnie, jakie muszą być owe dokumenty, aby uznać, że towar został wywieziony. Ponadto, czy biegły księgowy z ramienia sądu może tylko raz wysłać prośbę o dostarczenie dokumentów do weryfikacji (pismo do mnie nie dotarło) czy powinien był wysłać ponowne pismo? Pytam ponieważ biegły twierdzi, że pismo takie wysłał i na podstawie dokumentów "drugiej strony" wydał swoją opinię (oczywiście dla mnie krzywdzącą)."

Odpowiedź prawnika: Składniki opinii biegłego

Biegły nie podaje podstaw prawnych w wydawanej opinii. Właściwym organem do oceny prawnej jest tylko Sąd. Sąd zna prawo i je stosuje. Nie mogą biegli wydawać opinii co do prawa - należy to do sądu. Biegły nie może zatem w opinii używać określeń typu, że takie a takie działanie jest zgodne z takim a takim artykułem. Może natomiast wskazać, że nie znajduje uchybień w takim działaniu, gdyż podjęte zostały rzetelnie, fachowo i nie zawierają braków. Biegły może określić, że dany dokument zawiera braki, lecz nie decyduje czy jest niezgodny z prawem. O tym decyduje Sąd. Nie każdy dokument, który ma braki jest niezgodny z prawem. Opinia prawna nie wiąże sądu. Sąd wiąże jedynie opinia faktyczna. Biegły powinien uzasadnić swoje stanowisko.

Kwestie związane z ilościowym wezwaniem do dostarczenia dokumentów nie reguluje prawo cywilne. Po prostu jeśli biegły oparł swoją opinię na niepełnej dokumentacji jego opinia jest niepełna a tym samym nie powinna zostać uznana za dowód pełnowartościowy. Taka opinia powinna zostać uzupełniona lub powinien zostać powołany nowy inny biegły. Pan zawsze może kwestionować taką opinię. Ocena dowodu w takim przypadku należy do sądu. Jednakże w naszym przekonaniu dowód taki jest bezwartościowy, gdyż nie oddaje w pełni stanu faktycznego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Justyna 2015-02-05 13:52:43

    jako prawnik czytają tą opinię prawną co do składników opinii biegłego uważam, że jest ona nieprawidłowa, gdyż opinia biegłego powinna zawierać pewne elementy, tj. specjalność biegłego, metodę na jakiej sie oparł oraz podstawę prawną w oparciu, o którą sporządzał opinię..., Sąd, by mógł skontrolować prawidłowość opinii biegłego musi wiedzieć w oparciu o jaki akt prawny ją wydał, z jakiego rozporządzenia pobrał wskaźniki do obliczeń itp. zatem uważam, że odpowiedź na zadane pytanie jest zupełnie nieprawidłowa

  • emerytka 2014-11-14 22:44:03

    Moja sprawa w sądzie toczy sie już siedem lat i nareszcie w drodze mojej apelacji powołano biegłego,oczywiście dotychczas moje wnioski o powołanie biegłego były odrzucane. Po pól roku dostałam informacje ,że wyznaczony biegly oddał materiały bez wydania opinii,co to znaczy? Podano mi adres innego biegłego ,który zajmuje sie moja sprawą. Dodam ,że chodzi o spór ze SM,która wykazała moje zadużenie ,gdy tymczasem ja, na podstawie dowodów wpłat wykazałam,że wyemitowano fikcyjne zadłużenie


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika