SMS jako dowód w sprawie karnej

Pytanie:

Czy SMS może być dowodem w sprawie sądowej? Jeżeli tak, to jak zabezpieczyć taki dowód?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W postępowaniu karnym zarówno strona tego postępowania jak i organ procesowy ma możliwość złożenia wniosku o przeprowadzenie dowodu. W/w uczestnikom postępowania pozostawiono więc swobodę w zakresie inicjatywy dowodowej. Jednak to, czy taki środek dowodowy - sms - zostanie przez sąd dopuszczony jako źródło dowodu na okoliczność jakiś faktów, jest uzależnione od uznania sądu. Sąd badać będzie szereg okoliczności (między innymi znaczenie dowodu dla postępowania, jego przydatność, dopuszczalność). Co się tyczy możliwości zabezpieczania tego rodzaju dowodu, a więc zapisu, wydaje się, iż jedynym na to sposobem jest pozostawienie tej wiadomości zapisanej w telefonie komórkowym.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 26.6.2018

  Kolejna zmiana ustawy o kierujących pojazdami

  Dzięki zmianom w ustawie o kierujących pojazdami, osobie ubiegającej się o prawo jazdy oraz o pozwolenie na kierowanie tramwajem będą realnie groziły konsekwencje prawne w przypadku złożenia nieprawdziwego (...)

 • 11.1.2005

  Od kiedy zmiana dowodów rejestracyjnych stanie się naszym koszmarem?

  Dowód rejestracyjny to w przypadku posiadacza pojazdu jak każdy wie niezbędny dokument. Bez niego nie można poruszać się tym środkiem lokomocji, choćby własnym. Tymczasem już od jakiegoś czasu (...)

 • 17.10.2016

  Jak należy sporządzać pisma procesowe w sprawach karnych?

  Jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej, strony mogą składać wnioski i inne oświadczenia na piśmie albo ustnie do protokołu. Znaczenie czynności procesowej ocenia się zaś według treści (...)

 • 2.10.2011

  Dowody w postępowaniu podatkowym

  Jednym z najistotniejszych etapów każdego postępowania jest postępowanie dowodowe. Podatnik może w zasadzie przedstawić jako dowód wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie (...)

 • 25.5.2018

  Skuteczniejsze dochodzenie odpowiedzialności podmiotów zbiorowych

  Skuteczne pociągnięcie do odpowiedzialności karnej firm, które np. spowodowały skażenie środowiska, oraz dotkliwe kary finansowe dla wielkich korporacji, jeśli te ukrywają istotne (...)