Spadkobiercy a wykup mieszkania spółdzielczego
Pytanie:
"Członek spółdzielni posiadający spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego złożył wniosek o przekształcenie tego lokalu w odrębną własność. Do chwili śmierci członka spółdzielnia nie zawarła z nim odpowiedniej umowy, Czy spadkobierca takiej osoby ma jakieś prawo do tego lokalu mieszkalnego? "
Odpowiedź prawnika: Spadkobiercy a wykup mieszkania spółdzielczego
Zgodnie z artykułem 9 paragraf 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego nie przechodzi na spadkobierców. Ponadto zgodnie z artykułem 11 spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego wygasa z chwilą ustania członkostwa, a to członkostwo ustaje, np. z chwilą śmierci członka. Po śmierci członka, zgodnie z artykułem 15 ustawy, roszczenia o przyjęcie do spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego p r z y s ł u g u j ą: zamieszkałym razem z byłym członkiem: małżonkowi, dzieciom i innym osobom bliskim. Ponieważ do chwili śmierci członka nie nastąpiło przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa w prawo odrębnej własności lokalu bezprzedmiotowym jest zastanawianie się ewentualnym przejściem nieistniejącego prawa. Ponadto nie można też zastanawiać sie nad nad tzw. "ekspektatywą odrębnej własności lokalu", która przechodzi na spadkobierców, gdyż powstaje ona po zawarciu między członkiem a spółdzielnią odpowiedniej umowy, a to nie miało miejsca.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?