Spłata udziału spadkowego

Pytanie:

"Jestem jednym z trzech spadkobierców po zmarłej mamie. Sąd zarządził podział spadku w trzech równych częściach. Jest to mieszkanie własnościowe. Spółdzielnia mieszkaniowa przysłała mi pismo bym opowiedziała się co dalej z mieszkaniem, co mam zamiar poczynić ze swoją częścią własności. Obecnie w tym lokalu mieszka mąż zmarłej (drugi mąż z którym są trudności porozumienia się). Chcę zrzec się prawa do tego lokalu na korzyść obecnie tam mieszkającego, oczywiście za spłatą 1/3 wartości mieszkania. Co mam zrobić, jakie i do kogo mam wysłać pisma czy może zwrócić się do sądu? Proszę o podpowiedź."

Odpowiedź prawnika: Spłata udziału spadkowego

Zakładamy, iż w przytoczonym przez Panią stanie faktycznym, orzeczeniem sądu zostało stwierdzone nabycie spadku przez trzech spadkobierców po zmarłym spadkodawcy. Orzeczenie to powoduje, iż może się Pani legitymować, jako uprawniona w 1/3 do spadku, a więc także i do wchodzącego w skład schedy spadkowej własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu. Ponieważ spadek objęty jest wspólnością kilku spadkobierców, możliwe jest złożenie wniosku do sądu o dokonanie działu spadku. Z wnioskiem takim może wystąpić każdy ze spadkobierców. Powinien on zawierać propozycję podziału majątku spadkowego. Drugim sposobem podziału majątku spadkowego jest podział umowny. Jednak do takiej formy podziału konieczna jest zgoda i porozumienie wszystkich spadkobierców co do sposobu podziału. Umowny podział spadku może objąć cały spadek lub ograniczyć się do jego części, w przeciwieństwie do działu dokonywanego przez sąd, który powinien objąć cały spadek, a tylko z ważnych względów może objąć część majątku spadkowego. Z uwagi, iż w skład majątku spadkowego wchodzi spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, umowny dział spadku powinien zostać sporządzony w formie aktu notarialnego. Umowa taka może postanawiać, iż przypadający Pani udział w prawie do lokalu zostanie przyznany mieszkającemu tam małżonkowi spadkodawczyni, a Pani zostanie przyznana odpowiednia kwota pieniężna.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • niziel 2012-10-09 15:07:36

    Witam, ja mam w miarę podobną sytuację. mieszkanie po babci odziedziczył syn (moj wujek) 1/2 wartości i ja z siostrą (wnuczki) po 1/4. Chcemy sprzedać mieszkanie, ale wujek (syn) się nie zgadza. Chce nas spłacić. ale miga się z rozmowami. postanowiłam złożyć wniosek wraz z siostrą o spłacie przez wujka naszej części proszę o pomoc jakie kroki mam podjąć?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika