PCC od nabycia samochodu przez spółkę z o.o.

Pytanie:

"Spółka z o.o. zakupiła od osoby fizycznej samochód osobowy o wartości 20 tys. zł. Spółka jest płatnikiem podatku VAT. Osoba fizyczna nie prowadzi działalności gospodarczej. Czy należy odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych? Jaką kwotę? Ile jest czasu na złożenie deklaracji i wpłatę ewentualnego podatku?"

Odpowiedź prawnika: PCC od nabycia samochodu przez spółkę z o.o.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), podatkowi podlegają m.in. umowy sprzedaży.

Jak stanowi art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług albo zwolniona z podatku od towarów i usług (z wyjątkami niedotyczącymi jednak rzeczy ruchomych). Należy jednak podkreślić, iż zwolnienie to miałoby zastosowanie, gdyby sprzedającym np. samochód był podatnik VAT, który byłby z tytułu tej sprzedaży opodatkowany lub zwolniony z VAT. Wyłączenie to nie będzie miało natomiast zastosowania, gdy sprzedającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej (i nie będąca podatnikiem VAT), mimo iż kupującym jest osoba prawna będąca podatnikiem VAT.

Obowiązek podatkowy w PCC powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC). Obowiązek podatkowy ciąży przy umowie sprzedaży - na kupującym (art. 4 pkt 1 ustawy o PCC). Podstawę opodatkowania stanowi przy umowie sprzedaży np. samochodu - wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego (art. 6 ust. 1 pkt 1 lit c ustawy o PCC). Przy czym wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów (art. 6 ust. 2 ustawy o PCC). Stawka podatku od umowy sprzedaży rzeczy ruchomych (np. samochodu) wynosi 2 % (art. 7 ust. 1 pkt 1 lit a ustawy o PCC).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o PCC, podatnicy (w przypadku umowy sprzedaży – kupujący) są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru (PCC-3), oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego (tj. np. zawarcia umowy sprzedaży), z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika (np. przez notariusza, gdyby umowa sprzedaży została zawarta w formie aktu notarialnego).

Jak stanowi art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o PCC, organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach podatku od czynności cywilnoprawnych od umów, których przedmiotem są rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane w kraju, jest m.in. od przeniesienia własności rzeczy ruchomych - naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub adres siedziby podatnika (kupującego).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Maciej 2019-01-02 17:14:33

    Pytanie jest proste i nie skomplikowane. Ale odpowiedz jest juz napisana dla zwykłego człowieka tekstem niezrozumiałym. A wystarczyło napisać Tak lub Nie, i dopiero rozwinąć formułki.

  • anka 2015-02-08 13:29:45

    gdy jedna spolka z o.o. chce przekazac drugiej spolce z o.o. w fromie darowizny samochod osobowy? jakie podatki w tym zakresie powinny byc oplacone?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika