Zobowiązanie ojca do kontaktów z dziećmi

Pytanie:

"W styczniu br sąd orzekł rozwód bez orzekania o winie, pod moją opieką pozostała dwójka małoletnich dzieci. W pozwie nie występowałam z wnioskiem o ustalenie kontaktów dzieci z ojcem, poniewaz chciałam dać byłemu mężowi szansę jak najczęstszego spotykania się z dziećmi. Ojciec dzieci zaraz po rozwodzie spotykał się z córką i synem bardzo często, dzieci nocowały u niego, jednakże z biegiem czasu kontakty stały się coraz rzadsze i otoczone nerwową atmosferą, gdyż były mąż nie może dogadać się z 14 córką, jednakże nasz 7-letni synek spotykałby się z tatą chętnie. Czy mogę w obecnej sytuacji wystąpić do sądu z wnioskiem o ustalenie kontaktów ojca z dziećmi i zobowiązać go do spędzenia z dziećmi lub zapewnienia im przynajmniej 2 tygodni wakacji? "

Odpowiedź prawnika: Zobowiązanie ojca do kontaktów z dziećmi

Utrzymywanie kontaktów z dziećmi nie może być narzucone przez sąd. Chodzi o ty, iż skoro ojciec dzieci posiada pełnię władzy rodzicielskiej, to sposób i częstotliwość korzystania z możliwości kontaktu z dziećmi jest uzależniony wyłacznie od niego. Jeżeli nie chce korzystać w pełni z władzy rodzicielskiej, to nie można go do tego zmusić. Nadto należy zauważyć, iż jest raczej problem natury emocjonalnej, niż prawnej. Rzadkie kontakty z dziećmi, brak dbałości o więź emocjonalną mogłoby być raczej impulsem, czy też argumentem do ograniczenia władzy rodzicielskiej ojca dzieci. Nie można go natomiast przymusić do regularnego odwiedzania i kontaktowania się z dziećmi.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika