"Czy dłużnik, w stosunku do którego komornik prowadzi egzekucję ma prawo wglądu do akt komorniczych? Komornik zgodnie ze swoją rolą , prowadzi zajęcia wynagrodzenia nie informując formalnie o tym fakcie dłużnika. Czy działanie komornika w tym momencie jest prawidłowe?
"
Odpowiedź prawnika: Sprawdzanie komornika przez dłużnika
Egzekucja z wynagrodzenia za pracę odbywa się przez jego zajęcie. Komornik ma obowiązek poinformować dłużnika, że do czasu pełnego pokrycia długu nie może odbierać wynagrodzenia. Zawiadomienie to jest jednorazowe i nie musi być powtarzane w razie każdej np. miesięcznej wypłaty. Jeżeli mimo to dłużnik odbierze wynagrodzenie skutkiem może być odpowiedzialność karna i cywilna (odszkodowawcza). Zajęcie jest skuteczne z chwilą doręczenia wezwania dłużnikowi. Wezwanie może być skierowane do dłużnika także po faktycznym zajęciu wynagrodzenia. Jednak nawet wtedy zajęcie jest skuteczne wobec dłużnika dopiero z chwilą wezwania. Komornik doręcza wezwanie drogą pocztową, a także przez woźnego sądowego lub sądową służbę doręczeniową. Prawidłowość działania (zajęcia) komornika zależy więc od tego, czy zostało doręczone wezwanie.
Na żądanie dłużnika komornik udziela wyjaśnień co do stanu postępowania egzekucyjnego – może to nastąpić także ustnie.
Przedmiotem egzekucji z wynagrodzenia za pracę jest oprócz wynagrodzenia zasadniczego także wynagrodzenie za prace zlecone, dodatki do wynagrodzenia, nagrody i premie związane ze stosunkiem pracy, zysk i udział w funduszach, pozostających w związku z zatrudnieniem, oraz wszelkie inne dochody, jakie uzyskiwane są w ramach stosunku pracy. Te informacje powinny być podane w zawiadomieniu.
Dłużnik może żądać od komornika, by ten okazał mu tytuł wykonawczy w oryginale. Żądanie okazania może nastąpić także w toku egzekucji i wielokrotnie. Bez tego żądania dłużnik dowie się o treści tytułu i sposobie egzekucji z zawiadomienia o wszczęciu egzekucji.
Z każdej czynności egzekucyjnej komornik ma obowiązek sporządzić protokół. Zapewnia on możliwość kontroli sądu nad czynnościami komornika. Strony mogą żądać uzupełnienia, sprostowania lub wpisania do protokołu zastrzeżenia o uchybieniach ze strony komornika.
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?
Masz inne pytanie do prawnika?
Komentarze
dłużnik 2018-02-02 16:58:13
czy komornik sądowy może dla siebie odliczyć 700 zł całego postępowania egzekucyjnego od kwoty zadłużenia które miałem przez sąd pracy 500zł
klusek 2017-11-21 21:36:08
myślałem, że znajde tu jakąś wskazówkę dla rowiązania swoich problemów. wiec podam dwa art. z kpc, które kilu osobom mogą pomóc jak się na nie powołają rozwiazujac swoje problemy
Art. 9. Rozpoznawanie spraw odbywa się jawnie, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Strony i uczestnicy postępowania mają prawo przeglądać akta sprawy i otrzymywać odpisy, kopie lub wyciągi z tych akt.
Art. 763. Komornik zawiadamia stronę o każdej dokonanej czynności, o której terminie nie była zawiadomiona i przy której nie była obecna, i na jej żądanie udziela wyjaśnień o stanie sprawy
dodam jeszcze , że macie prawo prosić odpowiednio to uzasadniając jak dalej macie postępować aby wybrnącx z sytuacji, gdy wiecie, że na pewno macie rację i stoi za wami prawo powołując się na art. 3 kpc
Art. 5. W razie uzasadnionej potrzeby sąd może udzielić stronom i uczestnikom postępowania występującym w sprawie bez adwokata lub radcy prawnego niezbędnych pouczeń co do czynności procesowych.
artpemp 2016-10-11 12:31:49
Od kilku lat zakład pracy przekazuje 50% mojego wynagrodzenia komornikowi na rzecz moich zadłużeń . Mam poważne obawy że komornik mnie naciąga lub oszukuje z przekazanych pieniędzy . Na moją prośbę kadrowa wystawiła mi rozliczenie przekazanej kwoty komornikowi za zajęcia i ta kwota nie zgadza się z kwotą spłat spraw u komornika . Jest to spora różnica . W jaki sposób mogę sprawdzić komornika co się stało z tą różnicą i na co zostały przeznaczone te pieniądze a nie są w rozliczeniu udokumentowane przez komornika . Obawa ze trafiły do jego kieszeni , jak to sprawdzić czy on mnie nie oszukuje , jaki jest na to przepis prawny . Proszę tylko mi nie pisać że mam wgląd do akt . nic mi to nie daje .
Joanna 2016-01-14 04:58:19
Komornik zajął mi konto bankowe. Na rachunku kredytu odnawialnego było ok. 3000, jednak po egzekucji z konta bankowego, na rachunku powstało saldo ujemne w kwocie 2000. N rachunek spływają także alimenty dla dzieci. Bank odmawia ich wyplaty. Dlaczego?
myc 2015-12-07 21:45:12
Pytanie brzmi czy dłużnik ma prawo wglądu do akt komorniczych?
Odpowiedz brzmi: "Dłużnik może żądać od komornika, by ten okazał mu tytuł wykonawczy w oryginale" To się nazywa odpowiedz fachowca - śmiechu warte.
gość 2015-06-29 08:33:35
Trzeba abyśmy wszyscy dłużnicy wzięliśmy się za tych komorników którzy nas dosłownie grabią....ktoś w końcu musi zrobić porządem z nimi przecierz oni w imieniu prawa nas okradają i sa bezkarni, ludzie obodźcie się.....!
roman 2014-06-20 20:46:05
Mam dwie sprawy u komornika,bylem ostatnio w jego kancelari aby dowiedziec sie ile zostalo mi jeszcze do splacenia uslyszalem od pracownika kancelari ze nie musza mi udzielac takiej informacji dopiero jak powiedzialkem ze potrzebuje to do sadu kazal mi napisac prosbe o wydanie takiej informacji.Czy jesli mam sciagane pieniadze z wyplaty i z zleconych przez komornika nie mam prawa wiedziec ile mam sciagniete i ile mi jeszcze zostalo do sciagniecia?Poszlem do komornika po taka informacje bo wedlug moich obliczen zostalo mi do splacenia niecale 1.200zl. a jak mi komornik wydal informacje o moim zadluzeniu wyszlo mu ze mam jeszcze zaplacic okolo 2.500zl.Dalej nie ma kontroli nad komornikami robia co chca.Nie dziwie sie jak to kiedys w telewizji bylo pokazane ze jakas pani sedzia zrezygnowala z bycia sedzia i zostala komornikiem bo to jest najbardziej dochodowy interes i nikt ich nie kontroluje.
Thaddy 2014-05-08 17:18:28
A jaka jest podstawa prawna dot. wyjaśnień udzielanych dłużnikowi?
? 2013-01-04 12:42:55
Czy komornik może zająć konto zanim dłużnikowi zostanie dostarczona informacja o postępowaniu komorniczym?
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?