Sprostowanie pozwu

Pytanie klienta:

""Mój pełnomocnik procesowy rok temu złożył pozew o eksmisję. Nie dostałam kopii. Obecnie jestem na etapie zmiany adwokata, na moją prośbę kancelaria udostępniła mi kserokopię pozwu. Zawiera on istotne błędy merytoryczne. Czy jest za późno na dokonanie jakichkolwiek sprostowań? Adwokat napisał bowiem, że w lokalu były liczne interwencje policji (a były tylko dwie), oraz że pozwany lokal podnajął, co nie miało miejsca, lokal został użyczony. Zaznaczam, że ze swej strony podawałam mecenasowi prawidłowe dane.""

Odpowiedź prawnika:

Pisma procesowe obejmują wnioski i oświadczenia stron składane poza rozprawą. Strona zawsze może złożyć odpowiednie oświadczenie w tym również dotyczące podania nieprawdziwych informacji w piśmie procesowym jakim jest pozew. Wyjaśnienie, sprostowanie uzasadnienia lub przedstawionego stanu faktycznego nie ma znaczenia dla zmiany powództwa. Takie “sprostowanie” nie jest zmianą powództwa jeśli strona nadal żąda tego samego.

Jeśli natomiast strona chce dokonać zmiany powództwa, wtedy taka zmiana powództwa jest dopuszczalna, wyłącznie jeżeli nie wpływa na właściwość sądu. Instytucja taka jak sprostowanie pozwu choć nie regulowana przepisami jest znana w doktrynie prawa. Potwierdza taką możliwość również judykatura w kilku orzeczeniach