Sprzedaż mieszkania zapisanego w testamencie

Pytanie:

Babcia pragnie sprzedać mieszkanie pewnej osobie, które to mieszkanie wcześniej zapisała w testamencie córce. Czy przed sprzedażą mieszkania testament musi być zmieniony, czy też umowa kupna sprzedaży automatycznie zmienia testament?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Rozporządzać w drodze testamentu można tylko tymi prawami i rzeczami, które należą do spadkodawcy, Słowem, jeżeli Babcia Pani/a najpierw napisała testament, w którym mieszkanie przypadałoby jej córce, a następnie mieszkanie to sprzedała, to jest to równoznaczne z odwołaniem testamentu. Jeżeli testament zawierał także inne rozrządzenia, po dokonanej sprzedaży mieszkania przyjmuje się, że został odwołany w części dotyczącej mieszkania i jego spadkobiercy.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

antoni

2.12.2017 7:28:21

Re: Sprzedaż mieszkania zapisanego w testamencie

Sad na rozprawie o nabycie spadku nie odwoluje ,uniewaznia testamentu


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 16.8.2016

  Wydziedziczenie - W jaki sposób dokonać wydziedziczenia?

  Potoczna intuicja łączy termin wydziedziczenie z pozbawieniem uprawnionego możliwości spadkobrania poprzez albo powołanie innych spadkobierców, albo sporządzenie testamentu negatywnego (testament (...)

 • 24.1.2018

  Podział majątku wspólnego małżonków, rozwód i separacja

  Tylko w wyjątkowych sytuacjach sąd, orzekając rozwód, może dokonać podziału majątku, jeśli nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu rozwodowym. Jeśli w skład majątku wspólnego (...)

 • 5.12.2018

  Mieszkanie z licytacji komorniczej – dlaczego warto je kupić?

  Lepsza kondycja gospodarki, większe zatrudnienie oraz napływ ludności z zagranicy, pomimo rosnącej podaży na rynku deweloperskim, spowodowały wzrost cen mieszkań. W dużych miastach jak Warszawa, (...)

 • 25.12.2017

  Dlaczego mieszkania trafiają na licytacje komornicze?

  Brak możliwości spłaty zobowiązań jest najczęstszą przyczyną zlicytowania nieruchomości dłużnika. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Jakie są inne powody licytacji nieruchomości?

 • 25.4.2017

  Kto może dochodzić zachowku?

  Roszczenie o zachowek jest formą ochrony prawnej interesów majątkowych osób najbliższych spadkobiercy. Dzięki niemu mogą oni dochodzić części swojej schedy spadkowej, pomimo pominięcia (...)