Stawiennictwo na rozprawie apelacyjnej

Pytanie:

"Czy oskarżyciel posiłkowy ma obowiązek stawiennictwa na rozprawie prowadzonej przed sądem odwoławczym?"

Odpowiedź prawnika: Stawiennictwo na rozprawie apelacyjnej

W rozprawie prowadzonej przed sądem odwoławczym obowiązkowy jest udział prokuratora oraz obrońcy w przypadkach obrony obligatoryjnej. Udział w rozprawie pozostałych stron postępowania, w tym oskarżyciela posiłkowego oraz ich pełnomocników oraz obrońców występujących w sprawach, gdzie nie występuje obligatoryjna obrona jest obowiązkowy jedynie wówczas, gdy prezes sądu lub sąd uzna to za konieczne. W sytuacjach więc, gdy sąd nie wezwał oskarżyciela posiłkowego, a jedynie zawiadomił go o terminie rozprawy odwoławczej, to wówczas nie ma on obowiązku stawiennictwa na nią. Trzeba pamiętać, iż nie stawiennictwo stron prawidłowo zawiadomionych o terminie rozprawy (w tym oskarżyciela posiłkowego) nie hamuje rozpoznania sprawy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Zbigniew Strzałka 2015-01-24 13:14:52

    czy stawiennictwo oskarzonego na rozprawie apelacyjnej w sądzie odwoławczym jest obowiazkowe, informuję ze w zawiadomieniu ze sądu nie pisze o obowiązzku wstawienia sie > zgóry dziękuję.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika