Stawka podatku VAT na produkty rolnicze

Pytanie:

"Prowadzę sprzedaż warzyw i owoców. Często kupuję warzywa od rolników. Wiem, że jako podatnik VAT mogę wystawić zryczałtowanemu rolnikowi fakturę VAT RR - stawka takiego VAT wynosi 5 % przy zakupie. Czy wobec tego sprzedaż może wynosić 3 %? Jest to dla mnie niezrozumiałe, ale w około wszyscy tak robią - wystawiają faktury VAT RR na 5 %, a potem ten sam towar sprzedają z 3 % VAT - czy jest to prawidłowe?"

Odpowiedź prawnika: Stawka podatku VAT na produkty rolnicze

Sprzedając zakupione od rolnika ryczałtowego produkty (w tym produkty roślinne rolnictwa, warzywa, owoce – z nielicznymi wyłączeniami), do końca kwietnia 2008 r. ich nabywca opodatkowuje je stawką podatku 3 %, jeśli są one wymienione w załączniku nr 6 do ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) - a to na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 1 tej ustawy. W podstawie opodatkowania nie uwzględnia się przy tym kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku należnej od nabywcy rolnikowi. Sprzedaż tę dokumentuje się oczywiście fakturą VAT, oprócz przypadków, gdy nabywcami są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, nie żądające wystawienia faktury (tak też: J. Zubrzycki, Leksykon VAT 2004, Wrocław 2004, s. 434).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika