Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Prawomocność orzeczenia stwierdza na wniosek strony sąd pierwszej instancji na posiedzeniu niejawnym, a dopóki akta sprawy znajdują się w sądzie drugiej instancji - ten sąd. Stwierdzenia dokonuje sąd jednoosobowo. Jako stronę należy rozumieć także interwenienta ubocznego, uczestników postępowania nieprocesowego, prokuratora i organizacje społeczne i Rzecznika Praw Obywatelskich. Stwierdzenie prawomocności orzeczenia następuje na posiedzeniu niejawnym — jednoosobowo. Wniosek o stwierdzenie prawomocności postanowienia nie wymaga zachowania żadnych szczególnych warunków formalnych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu warunków formalnych odnoszących się ogólnie do pisma procesowego, a wymienionych w art. 126 kpc:
-
oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
-
oznaczenie rodzaju pisma;
-
osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
-
podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
-
wymienienie załączników.
Wniesienie wniosku o wydanie odpisu postanowienia ze stwierdzeniem prawomocności nie podlega opłacie. Jednakże strona zobowiązana jest wnieść opłatę kancelaryjną w kwocie 6 zł za każdą stronę wydanego dokumentu. Aby obniżyć koszt opłaty kancelaryjnej strona może do wniosku o stwierdzenie prawomocności postanowienia dołączyć posiadany odpis postanowienia, na którym sąd stwierdzi prawomocność.