Świadek w towarzystwie prawnika
Pytanie:
"Pan T dostał wezwanie w charakterze świadka na policję, czy może przyjść na komisariat i zeznawać w obecności swojego prawnika? Wg posiadanej opinii prawnika można tylko żądać gdy jest się przesłuchiwanym w charakterze podejrzanego. Jaka podstawa prawna o tym mówi? "
Odpowiedź prawnika: Świadek w towarzystwie prawnika
Rzeczywiście, co do zasady nie jest to możliwe. Nie ma takiej możliwości nawet w oparciu o przepis artykułu 87 kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którym „Strona inna niż oskarżony może ustanowić pełnomocnika. Osoba nie będąca stroną może ustanowić pełnomocnika, jeżeli wymagają tego jej interesy w toczącym się postępowaniu. Sąd, a w postępowaniu przygotowawczym prokurator, może odmówić dopuszczenia do udziału w postępowaniu pełnomocnika, jeżeli uzna, że nie wymaga tego obrona interesów osoby nie będącej stroną”.
Podmioty mogące korzystać z pomocy prawnej pełnomocnika są następujące:
-
strony nie będące oskarżonym, pokrzywdzony w postępowaniu przygotowawczym oraz przed sądem, gdy działa w roli oskarżyciela (posiłkowego lub prywatnego) albo powoda cywilnego,
-
osoby nie będące stronami, w tym osoba, co do której prokurator wnosi o zobowiązanie jej do zwrotu korzyści Skarbowi Państwa uzyskanej z przestępstwa sprawcy,
-
pokrzywdzony, gdy nie działa przed sądem jako strona, i
-
zatrzymany (nie będący podejrzanym) dla złożenia zażalenia i dochodzenia odszkodowania za niesłuszne zatrzymanie oraz
-
osoba wysuwająca roszczenia do zajętego przedmiotu, czy od której odebrano rzecz.
Pewną wyjątkową sytuacją byłoby, gdyby to pokrzywdzony występował w roli świadka, wtedy obecność jego pełnomocnika jest dozwolona.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?