Telewizja cyfrowa a abonament RTV

Pytanie:

Jeżeli posiadam odbiornik telewizyjny, ale nie oglądam i nie mam możliwości oglądania programów telewizji publicznej (jestem użytkownikiem telewizji cyfrowej, innej anteny nie posiadam), to czy mam obowiązek opłacania abonamentu RTV?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Opłatę abonamentową pobiera się za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych, przy czym domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.

Okoliczność, iż posiadacz takiego odbiornika korzysta z oferty telewizji cyfrowej, nie ma wpływu na jego obowiązek związany z opłacaniem abonamentu RTV. Obowiązek ten związany jest z faktem posiadania radioodbiornika lub telewizora, bez względu na to, jakie programy i jakiego nadawcy posiadacz odbiera.

Zatem w zaistniałej sytuacji, konieczne jest comiesięczne opłacanie abonamentu zgodnie z obowiązującymi stawkami (więcej na ten temat w artykule: Abonament RTV - aktualne stawki).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

I1975

26.11.2009 15:3:25

Re: Telewizja cyfrowa a abonament RTV

Przecież jest to totalna bzdura. Mamy płacić za to że sam sobie kupiłem telewizor? Na dodatek powstaje tutaj "podwójne opodatkowanie" - 1 raz abonament za telewizor i 2 raz dla "cyfrówki" za korzystanie z pakietów TV. Czy operatorzy telewizji cyfrowych nie płacą Państwowej Telewizji" za to że nadają ich kanały np TVP1 itd. Tylko w Polsce dochodzi do takich absurdów.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Jak wysoki jest abonament RTV w innych krajach UE?

  W Polce czeka nas kolejna podwyżka w 2015. Od nowego roku będziemy płacili 232,20 zł rocznie. To dużo czy mało? Jak wygląda to w innych krajach UE?

 • W pułapce umów telewizji cyfrowej

  Okres Świąt oraz Nowego Roku to czas, w którym częściej niż zwykle podpisujemy umowy z dostawcami usług telekomunikacyjnych czy telewizyjnych. Operatorzy bardzo często kuszą nas atrakcyjnymi (...)

 • Znów zmiany w publicznej radiofonii i telewizji?

  Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłatach abonamentowych ma dostosować polskie przepisy do zasad wspólnego rynku Unii Europejskiej, jeśli chodzi (...)

 • Nie unikniesz abonamentu RTV!

  Rzadowy projekt ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych oraz ustawy o radiofonii i telewizji przewiduje poprawę poboru opłat abonamentowych dotyczących radia i telewizji. Przykładowo dostawcy (...)

 • Fundusze europejskie na informatyzację

  Wsparcie ze środków unijnych na informatyzację dotyka wielu obszarów. Są to m.in. fundusze dla administracji publicznej na usprawnienie jej usług, środki na cyfryzację zasobów (...)

NA SKÓTY