Telewizja cyfrowa a abonament RTV

Pytanie:

"Jeżeli posiadam odbiornik telewizyjny, ale nie oglądam i nie mam możliwości oglądania programów telewizji publicznej (jestem użytkownikiem telewizji cyfrowej, innej anteny nie posiadam), to czy mam obowiązek opłacania abonamentu RTV?"

Odpowiedź prawnika: Telewizja cyfrowa a abonament RTV

Opłatę abonamentową pobiera się za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych, przy czym domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.

Okoliczność, iż posiadacz takiego odbiornika korzysta z oferty telewizji cyfrowej, nie ma wpływu na jego obowiązek związany z opłacaniem abonamentu RTV. Obowiązek ten związany jest z faktem posiadania radioodbiornika lub telewizora, bez względu na to, jakie programy i jakiego nadawcy posiadacz odbiera.

Zatem w zaistniałej sytuacji, konieczne jest comiesięczne opłacanie abonamentu zgodnie z obowiązującymi stawkami (więcej na ten temat w artykule: Abonament RTV - aktualne stawki).


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • I1975 2011-11-26 15:03:25

    Przecież jest to totalna bzdura. Mamy płacić za to że sam sobie kupiłem telewizor? Na dodatek powstaje tutaj "podwójne opodatkowanie" - 1 raz abonament za telewizor i 2 raz dla "cyfrówki" za korzystanie z pakietów TV. Czy operatorzy telewizji cyfrowych nie płacą Państwowej Telewizji" za to że nadają ich kanały np TVP1 itd. Tylko w Polsce dochodzi do takich absurdów.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika