e-prawnik.pl Porady prawne

Telewizja cyfrowa a abonament RTV

Pytanie:

Jeżeli posiadam odbiornik telewizyjny, ale nie oglądam i nie mam możliwości oglądania programów telewizji publicznej (jestem użytkownikiem telewizji cyfrowej, innej anteny nie posiadam), to czy mam obowiązek opłacania abonamentu RTV?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Telewizja cyfrowa a abonament RTV

2.5.2007

Opłatę abonamentową pobiera się za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych, przy czym domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.

Okoliczność, iż posiadacz takiego odbiornika korzysta z oferty telewizji cyfrowej, nie ma wpływu na jego obowiązek związany z opłacaniem abonamentu RTV. Obowiązek ten związany jest z faktem posiadania radioodbiornika lub telewizora, bez względu na to, jakie programy i jakiego nadawcy posiadacz odbiera.

Zatem w zaistniałej sytuacji, konieczne jest comiesięczne opłacanie abonamentu zgodnie z obowiązującymi stawkami (więcej na ten temat w artykule: Abonament RTV - aktualne stawki).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Re: Telewizja cyfrowa a abonament RTV

I1975

26.11.2009 15:3:25

Re: Telewizja cyfrowa a abonament RTV

Przecież jest to totalna bzdura. Mamy płacić za to że sam sobie kupiłem telewizor? Na dodatek powstaje tutaj "podwójne opodatkowanie" - 1 raz abonament za telewizor i 2 raz dla "cyfrówki" za korzystanie z pakietów TV. Czy operatorzy telewizji cyfrowych nie płacą Państwowej Telewizji" za to że nadają ich kanały np TVP1 itd. Tylko w Polsce dochodzi do takich absurdów.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ