Termin do żądania nadania klauzuli wykonalności

Pytanie:

"Sąd nakazał dłużnikowi zapłatę całej kwoty, jaka należała się wierzycielowi. Nakaz zapłaty został doręczony obydwu stronom. Jednak dłużnik odwołał się od części nakazanej kwoty i doszło do rozprawy, na której adwokat dłużnika jednak zgodził się na żądaną kwotę. Żadna informacja o tym jednak do wierzyciela nie dotarła. Po odpowiednim czasie wierzyciel zwrócił się do sądu o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności, Sąd zażądał uściślenia, czy chodzi o wyrok, czy nakaz zapłaty, albowiem "wniosek jest rozbieżny w treści w porównaniu z dołączonym do wniosku tytułem egzekucyjnym";. Uściślone zostało, że chodzi o nakaz zapłaty, po czym przyszedł nakaz zapłaty z klauzulą wykonalności na niższą kwotę. W sądzie wyjaśniono mi, iż wyrok, który zapada podczas rozpraw nie jest wysyłany do stron, chyba, że na odrębny wniosek którejś. Na wniosku też można zawrzeć wniosek o nadania temu wyrokowi klauzuli wykonalności oraz doręczenie powodowi w/w wyroku zaopatrzonego w klauzulę wykonalności. Czy taki wniosek może być złożony po tak długim terminie od nadania klauzuli (koniec czerwca br.) i czy należy napisać w nim wyjaśnienie, dlaczego po tak długim czasie dopiero zwracamy się o ponowne nadanie klauzuli? Czy wniosek o wysłanie wyroku, który zapadł na rozprawie o pełną kwotę wierzytelności można połączyć z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności, czy też muszą to być osobne pisma? W jakiej wysokości opłaty sądowe są wymagane do tego rodzaju pism? Czy mogą być dołączone w postaci znaczków opłaty sądowej?"

Odpowiedź prawnika: Termin do żądania nadania klauzuli wykonalności

Treścią pisma procesowego mogą być wszelkiego rodzaju wnioski i oświadczenia kierowane do sądu. Zatem ujęcie kilku wniosków na jednej kartce papieru jest dopuszczalne. Niedopuszczalne byłoby, gdyby jedno z pism miało być wniesione na urzędowym formularzu a drugie nie wymagało takiej formy. Tutaj jednak taka sytuacja nie zachodzi. Strony i uczestnicy postępowania mają prawo przeglądać akta sprawy i otrzymywać odpisy lub wyciągi z tych akt.

Jeśli strona nie żąda doręczenia wyroku z uzasadnieniem tylko samego wyroku to nie dotyczy jej żaden termin. Doręczenia takiego wyroku może żądać z powodzeniem we wrześniu br. Wniosek o wydanie odpisu nie wymaga uzasadnienia. Opłaty sądowe uiszcza się znakami z napisem „opłata sądowa” albo gotówką do kas sądowych lub na rachunek bankowy właściwego sądu. Za wydanie na podstawie akt odpisu orzeczenia ze stwierdzeniem wykonalności pobiera się opłatę w kwocie 6 złotych za każdą rozpoczętą stronicę wydanego dokumentu. Tak więc w przypadku złożenia wniosku o wydanie odpisu wyroku zaopatrzonego w klauzulę wykonalności, opłata winna wynosić: 6 zło za nadanie klauzuli oraz następne 6 zł za każdą stronę wyroku. Jeżeli wniesiona opłata będzie niższa od wymaganej, sąd wezwie do jej uzupełnienia.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • GABI2204 2012-08-11 20:14:10

    jak napisac wniosek o ponowne wydanie wyroku alimentacyjnego z klauzura wykonalnosci


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika