Upływ 6 miesięcy od chwili otwarcia spadku
Pytanie:
"Czy wniosek o nabycie spadku lub dział spadku mogę złożyć po 6 miesiącach od chwili śmierci spadkodawcy(otwarcia spadku)? Jakie konsekwencje prawne dla spadkobierców powoduje upłynięcie 6 miesięcy od chwili śmierci spadkodawcy? Czy upływ 6 miesięcy spowoduje automatyczne przyjęcie spadku?"
Odpowiedź prawnika: Upływ 6 miesięcy od chwili otwarcia spadku
Wniosek o nabycie i dział spadku można złożyć w czasie nieograniczonym, w każdej chwili po śmierci spadkodawcy. Wniosek taki mogą złożyć również Pana spadkobiercy po Pana śmierci, aby sąd wydał postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po Panu. Upływ 6 miesięcy od dnia otwarcia spadku, czyli od śmierci spadkodawcy, może być związany z instytucją przyjęcia spadku. Termin 6 miesięcy na złożenie oświadczenia o przyjęciu spadku wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza biegnie co prawda od chwili, gdy spadkobierca dowiedział się o swoim tytule powołania, jednak w przypadku spadkobierców ustawowych jest to na ogół właśnie dzień śmierci członka rodziny. Na ostatnie z pytań należy odpowiedzieć twierdząco – upływ 6 miesięcy od dnia, gdy spadkobierca dowiedział się o tym, że dziedziczy, powoduje, iż następuje przyjęcie spadku wprost.
Warto pamiętać, że jeżeli jeden ze spadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, uważa się, że także spadkobiercy, którzy nie złożyli w terminie żadnego oświadczenia, przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
Ponadto, jeśli upłynął już 6-miesięczny termin na złożenie oświadczenia o przyjęciu spadku, a spadkobierca temu terminowi uchybił ze względu na błąd lub groźbę, może uchylić się od skutków prawnych niezachowania terminu. Powinno to nastąpić przed sądem, a spadkobierca powinien jednocześnie oświadczyć, czy i jak spadek przyjmuje, czy też go odrzuca.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?