Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Z opisu sytuacji wynika, iż wszystkie trzy siostry dziedziczą zarówno po babci, jak i po dziadku (tj. po swoich rodzicach) albo, że będą miały prawo do zachowku. Zależy to od treści testamentów, która nie jest jeszcze znana. Wydaje się, że w treści pytania mogły zostać pomieszane dwa pojęcia – otwarcie spadku i otwarcie i ogłoszenie testamentu. Tzw. otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawców, a więc nastąpiło w 1990 r oraz w marcu 2007 r. Z ta chwilą spadkobiercy (choćby jeszcze nie przeprowadzono postępowania spadkowego) wstępują w prawa i obowiązki spadkodawcy.
Stwierdzenie nabycia spadku nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od otwarcia spadku, chyba że wszyscy znani spadkobiercy złożyli już oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku.
Jeśli Pana/Pani matka nie została powołana do dziedziczenia, ale jednocześnie nie została wydziedziczona, ma prawo do zachowku. Rozsądne będzie oczywiście wstrzymanie się z formułowaniem jakichkolwiek roszczeń do czasu zapoznania się z treścią testamentu.
Co do ogłoszenia testamentu, to siostra już w marcu powinna była złożyć go w sądzie spadku. Obowiązek taki aktualizuje się, gdy tylko osoba, u której znajduje się testament, dowie się o śmierci spadkodawcy. Kto bezzasadnie uchyla się od wykonania powyższego obowiązku, ponosi odpowiedzialność za wynikłą stąd szkodę. Ponadto sąd spadku może nałożyć na uchylającego się grzywnę. Otwarcia i ogłoszenia testamentu sąd dokonuje, gdy ma dowód śmierci spadkodawcy. O terminie otwarcia i ogłoszenia nie zawiadamia się osób zainteresowanych, jednakże mogą one być obecne przy tej czynności. Nie jest więc prawdą, że z ogłoszeniem testamentu należy czekać 6 miesięcy.