Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 463 w zw. z art. 465 kodeksu postępowania karnego, prokurator na którego postanowienie złożono zażalenie, może je uwzględnić, w innych wypadkach prokurator przekazuje zażalenie niezwłocznie, wraz z aktami lub niezbędnymi odpisami z akt sprawy, sądowi powołanemu do rozpoznania zażalenia.
Kwestię niniejszą reguluje również § 189 regulaminu wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury (Dz.U. 2007 r. Nr 169, poz. 1189 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem, uznając, że nie ma podstaw do uwzględnienia zażalenia na postanowienie kończące postępowanie, prokurator jest obowiązany przedstawić je niezwłocznie właściwemu sądowi wraz z aktami sprawy i wnioskiem zawierającym jego stanowisko co do zasadności zażalenia. Przed dokonaniem czynności, o których mowa powyżej, prokurator może osobiście przedsięwziąć lub zlecić Policji sprawdzenie nowych istotnych faktów i dowodów, na które powołuje się wnoszący zażalenie. Prokurator nie ma obowiązku powiadamiać wnoszącego zażalenie o przekazaniu sprawy do właściwego sądu.
Należy zaznaczyć, że termin przewidziany w w/w przepisach ma charakter instrukcyjny, a w związku z tym niedochowanie tego terminu nie wiąże się z konkretnymi sankcjami czy uprawnieniami. W opisanym stanie faktycznym może Pan jednak złożyć skargę na prokuratora zajmującego się niniejszą sprawą, do prokuratora nadrzędnego.