Termin rozpoznania zażalenia przez prokuratora

Pytanie:

"Złożyłem do prokuratora okręgowego zażalenie na bezczynność prokuratora rejonowego (w ciągu 6 tygodni nie wydał postanowienia w sprawie złożonego przeze mnie zawiadomienia). Czy istnieją przepisy nakazujące organowi rozpoznanie zażalenia w określonym terminie?"

Odpowiedź prawnika: Termin rozpoznania zażalenia przez prokuratora

Niestety, nie ma ogólnego przepisu, który nakazywałby rozpoznanie zażalenia w konkretnym terminie. Co więcej, przepis który wskazuje na możliwość złożenia zażalenia na brak podjęcia czynności przez organ, także nie zawiera dodatku wskazującego na termin rozpoznania takiego środka. Tak jest np. w przypadku zatrzymania, na które zażalenie powinno być rozpoznane "niezwłocznie" - art. 246 par. 2 k.p.k.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • PPHUEDMAR 2016-04-15 19:06:02

    I to jest właśnie równość obywatela i urzędu w wykonaniu jak za czasów PRL. Obywatel ma tylko siedem dni na złożenie wniosku-zażalenia pod rygorem nieważności, a prokurator na wydanie decyzji ma nieograniczoną swobodę wybory terminu odpowiedzi. Niech żyje polski system prawny!

  • wrozka 2015-03-11 15:58:05

    W Polsce tylko "takie prawo" - sie stosuje - nic dziwnego, ze tych figurantow urzedowych nazywa sie wrozbitami? - bo przyjdzie byle jaki gowniarz i w sadzie dostaje wyroki , postanowienia, orzeczenia i inne jakie chce i na kogo chce i za co chce!!!!!! nie ma kary za falszerstwa robione w celu pozywania do sadow! - jestes wielblad to nie mow , ze jestes kobieta! - czlowiekiem!. tylko jak sie taki rzep dupy przyczepi to nieraz cale zycie czlowiekowi zniszczy i nadal bedzie niszczyl, bo tak i juz!!!! bo on tak chce i juz i nie ma kary na przestepcow - Ty sie bron sam! Bo nasi niezawisli wrozbici to malo inteligentni ludzie, a juz osadzac to napewno nie umieja chyba, ze ktos im powie czego chce no to ma! - bo jesli ktos z glupoty ustawodawcy, komornika, urzednika administracji panstwowej prokuratora czy sedziego musi uwierzyc ze spadkobierca jego rodzicow jest syn sasiada, a nie ten ktos to juz jest bardzo zle - ale jeszcze gorzej jesli musi sie jeszcze placic slone pieniadze na takiego magika!!!!! no i to w Polsce w Europie? cos Ty!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika