Tymczasowe aresztowanie

Pytanie:

"Czy jest to możliwe, żeby osoba oskarżona o rozbój, wobec której zastosowano 3-miesięczny areszt tymczasowy została uniewinniona i zwolniona z aresztu po 3 miesiącach bez procesu (osoba pokrzywdzona wycofała oskarżenie), czy bez względu na w/w okoliczności rozprawa musi się odbyć, jeśli tak, to skoro osoba oskarżona wyszła z aresztu po upływie 3 miesięcy to oznacza to, że rozprawa odbyła się w czasie odbywania aresztu, czy czeka na proces i będzie odpowiadać z wolnej stopy, a jest to uwarunkowane wpłatą kaucji?"

Odpowiedź prawnika: Tymczasowe aresztowanie

Tymczasowe aresztowanie jest jednym ze środków zapobiegawczych, stosowanych w procesie karnym. Kaucja natomiast to drugi z takich środków. Środki zapobiegawcze stosuje się w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, a wyjątkowo także w celu zapobiegnięcia popełnieniu przez oskarżonego nowego, ciężkiego przestępstwa; można je stosować tylko wtedy, gdy zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że oskarżony popełnił przestępstwo. Jeżeli więc w danym przypadku zostało zastosowane tymczasowe aresztowanie, musiała zachodzić jedna z powyższych przesłanek. Skoro osoba została zwolniona z aresztu (dobiegł końca okres tymczasowego aresztowania i nie uległ on przedłużeniu), to przyczyn może być kilka. Przykładowo może zostać ono zmienione na inny środek, bądź zupełnie uchylony, gdy ustaną przyczyny, wskutek których został on zastosowany, lub powstaną przyczyny uzasadniające jego uchylenie albo zmianę. Taki środek może nawet zostać uchylony lub zmieniony na łagodniejszy przez prokuratora jeszcze w postępowaniu przygotowawczym. Inną możliwością jest sytuacją, gdy już w momencie, gdy sąd orzekał o zastosowaniu tymczasowego aresztowania, może zastrzec, że środek ten ulegnie zmianie z chwilą złożenia, nie później niż w wyznaczonym terminie, określonego poręczenia majątkowego. Jednak z całą pewnością nie można stwierdzić, iż fakt zakończenia tymczasowego aresztowania przesądza o rozstrzygnięciu całej sprawy karnej. O tym, czy postępowanie (proces) odbędzie się czy też nie, rozstrzygnie sam sąd na podstawie zebranego materiału dowodowego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Beata 2013-11-17 14:48:03

    witam mam pytanie moi siostrzeniec zostal zatrzymany w 2010 roku w areszczie sledczym do dzis tj 17.11.2013 nadal w nim przebywa odyblo sie kilka spraw ktore na dzien dzisiejszy nie sa zasadzone wyrokiem ponoc ostatnia sprawa ma odbyc sie w grudniu lecz na dzien dzisiejszy jak sie dowiedzialam wszyscy prucz mojego siostrzenca wyszli za kaucja na ktora mojej siostry nie stac bo jest to nie bagatelna kwota 15.000 tys zl . W zwiazku z tym moje pytanie jest takie czy mozna i do kogo trzeba sie zwrocic by kaucja byla obnizona jak i ile czasu jeszcze jesli kacja nie bedzie wplacona siotrzeniec bedzie tam przebywal dwa lata minie w marcu jego pobytu w arescie. ? Bardzo prosze o pomoc i odpowiedz . Pozdrawiam


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika